Jak długo BIK przechowuje dane?

0
Pytanie o to jak długo BIK przechowuje dane to jedno z najczęściej padających pytań kredytowych w wyszukiwarce Gooogle. Biuro Informacji Kredytowej gromadzi i przechowuje informacje o wysokości posiadanych przez nas zobowiązań kredytowych oraz ich terminowej lub nieterminowej spłacie. Biuro przechowuje również informacje o składanych przez instytucje finansowe zapytaniach o klienta w BIK. Banki i firmy pożyczkowe to właśnie między innymi w BIK weryfikują wiarygodność swoich potencjalnych klientów. Podpowiadamy, jak długo widoczna jest pozytywna i negatywna historia kredytowa.

Co warto wiedzieć o BIK?

Biuro Informacji Kredytowej powstało, aby banki i inne podmioty zajmujące się pożyczaniem pieniędzy mogły weryfikować wiarygodność klientów. Do bazy BIK trafiają wzmianki o każdym zaciągniętym kredycie. Co ważne informacja jest zapisywana nawet wtedy, gdy jedynie staramy się o kredyt, ale go nie otrzymujemy (decyzja banku jest odmowna lub rezygnujemy) lub poręczamy kredyt komuś innemu.

Informacje do BIK przekazują nie tylko banki, ale także SKOK-i oraz wiele firm pożyczkowych. Do bazy co miesiąc trafiają informacje o należnościach, które zostaną spłacone w terminie lub po nim. Warto jednak wiedzieć, że informacja o nieterminowej spłacie w bazie pojawi się po 60 dniach od przewidywanego terminu raty (30 dni od przekazania informacji klientowi).

Jak długo BIK przechowuje dane o kredytach spłaconych w terminie?

W przypadku, gdy spłacimy ostatnią ratę kredytu, bank lub SKOK wysyła stosowną informację do BIK. Dane konsumenta trafiają do bazy z informacjami statystycznymi. Część ta nie jest widoczna dla kredytobiorców, dzięki czemu w żaden sposób nie wpływa na zdolność kredytową konsumenta.

Aby dane o spłaconym terminowo kredycie nadal pozostały widoczne, należy złożyć stosowny wniosek do BIK. To pozwoli nam zbudować pozytywną historię kredytową w oczach banków i SKOK-ów, które będą sprawdzać nasze dane w bazie. Biuro Informacji Kredytowej przechowywuje w takim przypadku dane przez 5 najbliższych lat.

Warto wiedzieć, że w każdym momencie konsument może złożyć wniosek o ponowne utajnienie tych informacji, aby znów przestały być widoczne dla jednostek kredytowych.

Jak długo BIK przechowuje dane o negatywnej historii kredytowej?

Dane o kredytach niespłaconych w terminie są przechowywane na nieco innych zasadach. Informacje o niespłaconym zadłużeniu są widoczne dla banków, SKOK-ów i innych instytucji finansowych współpracujących z BIK przez 5 kolejnych lat. Termin liczony jest od momentu całkowitego spłacenia zobowiązania. Co istotne Biuro Informacji Kredytowej ma prawo przetwarzać dane automatycznie bez zgody konsumenta.

Informacja o niespłaconym kredycie może rzutować na kolejne wnioski składane w bankach (bank uzna nas za nierzetelnego klienta), dlatego warto spróbować negocjacji z BIK o wcześniejsze usunięcie informacji o przeterminowanym kredycie. W niektórych przypadkach Biuro Informacji Kredytowej przychyla się do takich wniosków.

Dodaj Komentarz

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

przeanalizujemy Twoje oczekiwania
przedstawimy dostępne oferty
załatwimy wszystkie formalności

otrzymasz od nas zwrot kosztów ubezpieczenia
nieruchomości oraz jej wyceny*Pole wymagane