Nowa oferta kredytu hipotecznego w Citi

0

Od dzisiaj obowiązuje nowa oferta kredytu hipotecznego w Citi, a zmiana ta wzorem większości banków polega niestety na podwyższeniu marż. Trzeba przyznać jednak, że ostatniej zmiany oferty bank dokonał 1 października 2019 roku, a przecież sytuacja na rynku od tego czasu zmieniła się diametralnie. Stabilność oferty przekładała się na wysoką pozycję oferty Citi w naszym rankingu kredytów hipotecznych, w którym bank długo zajmował drugie miejsce, a w ostatnich tygodniach był nawet jego liderem w obu kategoriach. Czy utrzyma pozycję lidera? Sprawdzamy.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego w Citi Handlowym

Od razu zaznaczmy, że oferta Citi Handlowego skierowana jest do nieco zamożniejszego klienta. Minimalny dochód netto od którego można ubiegać się o kredyt to 5 000 złotych. Bank dzieli klientów na segmenty związane z posiadanymi aktywami i dochodami i od ich poziomu uzależnia ofertę cenową. Im wyższe aktywa w banku i dochody klienta, tym oferta jest atrakcyjniejsza cenowo.

Segmentacja klientów w Citi

Jak już pisaliśmy bank dzieli klientów na segmenty przypisując ich na posiadanych aktywów i dochodów. Podział na segmenty wygląda następująco:

 • Citi Gold Private Client – klient którego aktywa w banku wynoszą powyżej 3 mln PLN
 • Citi Gold – klient którego aktywa w banku wynoszą powyżej 400 000 PLN
 • Priority+ – klient którego aktywa w banku wynoszą powyżej 100 000 PLN, a dochód netto powyżej 8 000 PLN
 • Priority – klient którego aktywa w banku wynoszą powyżej 30 000 PLN, a dochód netto od 5 000 do 7 999 PLN

Marża kredytu hipotecznego w Citi

Nowa oferta kredytu hipotecznego w Citi jest skonstruowana dokładnie tak samo jak poprzednia. Wysokość kwoty kredytu oraz wkład własny nie mają żadnego wpływu na marże, a jedynym czynnikiem wpływającym na jej wysokość jest segment klienta.

Maksymalny poziom LTV w Citi to 80%, a więc bank wymaga co najmniej 20% wkładu własnego, za wyjątkiem osób prowadzących działalność gospodarczą, od których bank wymaga 30% wkładu.

Również wysokość prowizji uzależniona jest od segmentu klienta.

Marże i prowizje dla poszczególnych segmentów są następujące:

Segment klienta Marża Prowizja
Citi Gold Private Client 1,79% 0,50%
Citi Gold 1,79% 0,50%
Priority 8 000 1,89% 1,00%
Priority 5 000 – 7 999 2,09% 1,00%
Pozostali 2,79% 1,79%

Bank stosuje stawkę indeksu WIBOR3M.

Koszty dodatkowe kredytu hipotecznego w Citi Handlowym

Konto i karta

To, za co możemy pochwalić politykę cenową banku to nie wciskanie klientowi na siłę dodatkowych produktów. Poza kontem, które przy wpływach dochodu o minimalnej wartości 5 000 PLN jest bezpłatne oraz kartą debetową do niego, bank nie wymaga zakupu innych produktów.

Ubezpieczenie nieruchomości

Ubezpieczenie nieruchomości możemy zakupić w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym lub skorzystać z oferty banku, który współpracuje w tym zakresie z Generali. Koszt ubezpieczenia to 0,0049% od wartości nieruchomości miesięcznie. Jest to więc zdecydowanie korzystna oferta.

Ubezpieczenie pomostowe

Ostatni koszt to ubezpieczenie pomostowe, które pobierane jest w formie podwyższenia marży do czasu wpisu hipoteki do księgi wieczystej i wynosi ono 1,3%. To jedna z wyższych stawek, ale to w zasadzie jedyny dodatkowy koszt kredytu w Citi.

Wycena nieruchomości

Wycenę nieruchomości wykonuje bank i jest ona dla klienta bezpłatna.

Wcześniejsza spłata kredytu

Citi Handlowy nie pobiera prowizji za nadpłaty oraz całkowitą spłatę kredytu. Nadpłaty można zlecać poprzez infolinię lub poprzez system bankowości elektronicznej. W standardzie nadpłata kredytu powoduje obniżenie raty przy niezmiennym okresie kredytowania. Aby skrócić okres kredytowania należy podpisać aneks do umowy kredytowej, który kosztuje obecnie 150 złotych.

Dostępne waluty kredytu w Citi

Bank udziela kredytów wyłącznie w polskich złotych.

Minimalna i maksymalna kwota kredytu hipotecznego w Citi

Minimalna kwota kredytu hipotecznego to 80 001 złoty, a maksymalna uzależniona jest od segmentu klienta. Dla segmentu Citi Gold Private Client wynosi ona 6 mln PLN, a dla pozostałych segmentów 3 mln PLN.

Niestety nawet będąc klientem w wysokim segmencie nie zawsze będziemy mogli sfinansować wymarzoną nieruchomość ponieważ maksymalna wartość nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie jest uzależniona także od jej położenia.

Bank dzieli położenie nieruchomości na trzy obszary:

 • Warszawa
 • Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Kraków
 • Pozostałe lokalizacje

W Warszawie maksymalna wartość nieruchomości może wynieść nawet 10 mln PLN, natomiast w pozostałych lokalizacjach maksymalna wartość mieszkania to 1,5 mln PLN.

Maksymalny okres kredytowania w Citi

Maksymalny okres kredytowania w Citi Handlowym to zawsze 30 lat. Krótsze, bo 20 – letnie maksymalne okresy stosowane są dla pożyczki hipotecznej i kredytu konsolidacyjnego.

Na co można wziąć kredyt hipoteczny w Citi Handlowym?

Citi Handlowy podchodzi wybiórczo do akceptacji celów kredytowania. Kredyt hipoteczny w Citi można wziąć na większość standardowych celów takich jak zakup mieszkania i domu, czy też remont dowolnej nieruchomości. Nie ma jednak możliwości sfinansowania zakupu działki budowlanej, a także budowy domu. Generalnie bank preferuje gotowe nieruchomości i na przykład w przypadku zakupu nieruchomości od dewelopera stan zaawansowania prac musi wynosić co najmniej 90%.

Szczegółowa informacja o akceptowanych celach kredytowania znajduje się w zakładce: Banki > Citi Handlowy.

Kredyt hipoteczny na nieruchomość położoną za granicą

Citi zabezpiecza się na nieruchomościach położonych w Polsce. Jednak w banku można uzyskać kredyt na zakup nieruchomości położonej za granicą, ale zabezpieczeniem musi być nieruchomość położona w Polsce. W takiej sytuacji bank traktuje ten produkt jak pożyczkę hipoteczną, ale z niższą marżą niż dla standardowej pożyczki.

Ile kosztuje kredyt hipoteczny w Citi?

Aby porównać koszty oferty przyjmujemy takie same założenia jak w naszym rankingu kredytów hipotecznych, a więc:

 • Wartość kredytu: 340 000 złotych
 • Okres kredytowania: 30 lat
 • Wkład własny: 20%
 • Segment: Priority
Oferta – warunki Marża Prowizja Rata Odsetki Całkowity koszt po 30 latach Całkowity koszt po 6 latach
CITI

Priority

2,09% 3 400 zł 1 395 zł 162 284 zł 174 286 zł 59 123 zł

W pozycjach dotyczących całkowitych kosztów oprócz odsetek znajdują się także koszty:

 • ubezpieczenia nieruchomości na kwotę jej wartości przez cały okres kredytowania
 • ubezpieczenia pomostowego

Podwyżka marży zrzuciła Citi Handlowy z pozycji lidera naszego rankingu kredytów hipotecznych, ale niezbyt głęboko. To obecnie trzecia i druga pozycja, a więc to nadal kusząca oferta.

Dodaj Komentarz

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

przeanalizujemy Twoje oczekiwania
przedstawimy dostępne oferty
załatwimy wszystkie formalności

otrzymasz od nas zwrot kosztów ubezpieczenia
nieruchomości oraz jej wyceny*Pole wymagane