Zmiana oprocentowania kredytów mieszkaniowych w mBanku

0

Od 31 stycznia wraz z wprowadzeniem nowej oferty promocyjnej nastąpi zmiana oprocentowania kredytów mieszkaniowych w mBanku. Obowiązująca dotychczas oferta pod nazwą „Aktywni bliżej swojego celu” zostanie zastąpiona nową, tym razem pod nazwą „Zacznij Nowy Rok ze swoim M”. Co ciekawe, po raz pierwszy od pół roku bank minimalnie obniżył marże dla kredytów z wkładem własnym na poziomie co najmniej 20%. Nie masz 20% wkładu? Będzie niestety drożej.

Kredyt mieszkaniowy w mBanku – informacje podstawowe

Przeznaczenie kredytu

Kredyt mieszkaniowy w mBanku można przeznaczyć na sfinansowanie podstawowych rodzajów nieruchomości, takich jak mieszkania i domy. Trzeba jednak pamiętać, że bank nie bardzo przepada za zabezpieczaniem się na mieszkaniach o statusie spółdzielczego własnościowego prawa. Dla nieruchomości spółdzielczych marża jest z automatu podwyższana o 2%, a więc praktycznie jest podwajana.

Bank zabezpieczy się także na typowych działkach budowlanych. Typowa oznacza powierzchnię gruntu nie przekraczającą 1500 m2. Działka musi być przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, zagrodową lub siedliskową. Bank zwraca też baczną uwagę na formalne potwierdzenie dostępu działki do drogi publicznej.

Szczegółowe informacje o akceptowanych przez mBank celach kredytowania znajdziesz TUTAJ.

Kredytobiorcy

Oferta cenowa w mBanku zależna jest od przynależności klienta do określonego segmentu. Segmentacja wygląda następująco:

Segment Intensive – klienci mBanku którzy:

 • posiadają rachunek oszczędnościowo- rozliczeniowy mKonto Intensive
 • zapewniają wpływy na rachunku, w min kwocie 7 tysięcy złotych co najmniej w trzech z sześciu pełnych miesięcy poprzedzających złożenie wniosku kredytowego
 • od minimum 3 pełnych miesięcy poprzedzających złożenie wniosku posiadają kredyt odnawialny lub kartę kredytową na minimalną kwotę 10 000 złotych lub posiadają od 3 pełnych miesięcy depozyty z minimalnym saldem 50 000 złotych
 • wykonują minimum 15 transakcji kartą płatniczą w co najmniej w trzech z sześciu pełnych miesięcy poprzedzających złożenie wniosku kredytowego

Segment Active – klienci mBanku którzy:

 • posiadają dowolny rachunek oszczędnościowo- rozliczeniowy w mBanku
 • zapewniają wpływy na rachunku, w min kwocie 5 000 złotych w co najmniej w trzech z sześciu pełnych miesięcy poprzedzających złożenie wniosku kredytowego
 • od minimum 3 pełnych miesięcy poprzedzających złożenie wniosku kredytowego posiadają kredyt odnawialny lub kartę kredytową na minimalną kwotę 1 000 złotych lub posiadają depozyty z minimalnym saldem 25 000 złotych
 • wykonują minimum 15 transakcji kartą płatniczą w co najmniej w trzech z sześciu pełnych miesięcy, poprzedzających złożenie wniosku kredytowego

Klient ma możliwość „uzyskania” statusu Intensive lub Active już po zawarciu umowy kredytowej. Wystarczy spełnić warunki dla któregoś z powyższych segmentów i maksymalnie w okresie 4 miesięcy od dnia zawarcia umowy, można złożyć w banku w wniosek o zmianę warunków cenowych. Jeżeli nie mieścisz się w żadnym z powyższych segmentów to znaczy jesteś w grupie „pozostali”.

Szczegółowe informacje o akceptowanych przez mBank źródłach dochodów znajdziesz TUTAJ.

Podstawowe parametry oferty

Dla większości klientów, w tym z segmentu Active i pozostałych minimalna kwota kredytu to 150 000 PLN. Klienci z segmentu Intensive mogą uzyskać kredyt już od kwoty 20 000 złotych. Maksymalna kwota kredytu mieszkaniowego to 2 000 000 PLN.

W mBanku minimalny wymagany wkład własny to 10%. Na plus oferty należy zaliczyć to, że bank nie pobiera dodatkowego ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Kredyt mieszkaniowy w mBanku można uzyskać od 18 roku życia. Maksymalny wiek kredytobiorcy w momencie spłaty kredytu wynosi 67 lat. Maksymalny okres kredytowania to 35 lat, a bank stosuje stawkę WIBOR 3M.

Zmiana oprocentowania kredytów mieszkaniowych w mBanku – szczegóły

mBank utrzymał w nowej ofercie zerową prowizję za udzielenie kredytu. Natomiast zmiana oprocentowania kredytów mieszkaniowych w mBanku poszła w dwóch rozbieżnych kierunkach, zależnych od wkładu własnego.

Dla kredytów z wymaganym wkładem na poziomie 20% marże zmieniły się następująco:

 • Intensive: – 0,05%
 • Active: – 0,06%
 • Pozostali: – 0,20%

Z kolei dla kredytów, w których wkład własny jest niższy niż 20% zmiana marż wygląda tak:

 • Intensive: + 0,05%
 • Active: + 0,05%
 • Pozostali: – 0,10%

Podsumowując, dla segmentów Intensive i Active obniżono marże jeżeli jest wymagany wkład własny, a podwyższono marże, jeżeli tego wkładu nie ma. Dla pozostałych klientów, a więc spoza tych segmentów, marże zostały obniżone. Pomimo tej obniżki nie są to jednak jeszcze poziomy marż oferowane przez wiele innych banków, które mają pod tym względem tańsze oferty.

Aktualnie więc marże kredytów mieszkaniowych w mBanku wyglądają następująco:

Segment Marża wkład 20% Marża wkład poniżej 20% Prowizja
Intensive 1,90% 2,05% 0%
Active 1,99% 2,15% 0%
Pozostali 2,40% 2,60% 0%

Klient musi w tej ofercie skorzystać z obowiązkowego przez 5 lat pakietowego ubezpieczenia na życie i od utraty pracy. Jego składka to 0,045% od aktualnego salda zadłużenia i jest doliczana do każdej raty.

Przypominamy, że dla mieszkań o statusie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, 
bank podwyższa marżę o 2%. Jeżeli nieruchomość zostanie przekształcona w odrębną własność 
w ciągu 12 miesięcy od uruchomienia kredytu to jest możliwość obniżenia marży o te dodatkowe 2%.

Porównanie kosztów ofert

Jak wypada porównanie kosztów starej i nowej oferty? Sprawdzamy.

Założenia są takie same jak w naszym rankingu kredytów hipotecznych, a więc:

 • Wartość kredytu: 340 000 złotych
 • Okres kredytowania: 30 lat
 • Wkład własny: 20%
 • Segment: Active
Oferta – warunki Marża Prowizja Rata Odsetki Całkowity koszt po 30 latach Całkowity koszt po 6 latach
mBank
Aktywni bliżej swojego celu
2,05% 0 zł 1 578 zł 228 243 zł 247 145 zł 83 838 zł
mBank
Zacznij Nowy Rok ze swoim M
1,99% 0 zł 1 567 zł 224 079 zł 242 981 zł 82 644 zł

Zobacz nasz aktualny ranking kredytów hipotecznych.

Nowa oferta to praktycznie bliźniacze warunki cenowe do oferty, która obowiązywała do 18 grudnia pod nazwą „Bądź aktywny”. Mówimy tu o ofercie dla kredytobiorców posiadających minimalny wkład własny w wysokości 20%.

Dla osób bez wkładu własnego jest znowu drożej i jest to już zauważalna w wielu bankach tendencja. Regularnie zwiększa się dysproporcja w wysokości oprocentowania dla osób z 20% wkładem i bez niego. Na niekorzyść tych drugich.

Dodaj Komentarz