Bliżej swojego domu w mBanku

0

Bliżej swojego domu to nowa promocja w mBanku, obowiązująca od 25 września. Tym razem zamiast obniżki kosztów kredytu hipotecznego, bank oferuje podwyżki marż. Nie są to zmiany znaczące, jednak jak to się ostatnio często dzieje, najwięcej po kieszeni dostają osoby nie posiadające minimum 20% wkładu własnego. Różnica w wysokości marży dla osób z minimalnym wymaganym wkładem i bez niego wzrosła już do 0,6%. To bardzo duża różnica.

Nazwa poprzedniej oferty brzmiała „Nie odkładaj marzeń”. I chyba warto było nie odkładać.

Przeznaczenie kredytu hipotecznego w mBanku

Kredyt mieszkaniowy w mBanku można przeznaczyć na sfinansowanie podstawowych rodzajów nieruchomości, takich jak mieszkania i domy. Trzeba jednak pamiętać, że bank nie chce zabezpieczać się na mieszkaniach o statusie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Dla nieruchomości spółdzielczych marża jest z automatu podwyższana o 2%, a więc praktycznie jest podwajana.

Bank zabezpieczy się także na typowych działkach budowlanych o powierzchni gruntu nie przekraczającej 1500 m2. Działka musi być przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, zagrodową lub siedliskową. Bank zwraca też baczną uwagę na formalne potwierdzenie dostępu działki do drogi publicznej.

Szczegółowe informacje o akceptowanych przez mBank celach kredytowania znajdziesz TUTAJ.

Segmentacja kredytobiorców w mBanku

mBank uzależnia swoją ofertę od przynależności klienta do określonego segmentu. A segmenty w mBanku są trzy:

Segment Intensive – klienci mBanku którzy:

 • posiadają rachunek oszczędnościowo- rozliczeniowy mKonto Intensive
 • zapewniają wpływy na rachunku, w min kwocie 7 tysięcy złotych co najmniej w trzech z sześciu pełnych miesięcy poprzedzających złożenie wniosku kredytowego
 • od minimum 3 pełnych miesięcy poprzedzających złożenie wniosku posiadają kredyt odnawialny lub kartę kredytową na minimalną kwotę 10 000 złotych lub posiadają od 3 pełnych miesięcy depozyty z minimalnym saldem 50 000 złotych
 • wykonują minimum 15 transakcji kartą płatniczą w co najmniej w trzech z sześciu pełnych miesięcy poprzedzających złożenie wniosku kredytowego

Segment Active – klienci mBanku którzy:

 • posiadają dowolny rachunek oszczędnościowo- rozliczeniowy w mBanku
 • zapewniają wpływy na rachunku, w min kwocie 5 000 złotych w co najmniej w trzech z sześciu pełnych miesięcy poprzedzających złożenie wniosku kredytowego
 • od minimum 3 pełnych miesięcy poprzedzających złożenie wniosku kredytowego posiadają kredyt odnawialny lub kartę kredytową na minimalną kwotę 1 000 złotych lub posiadają depozyty z minimalnym saldem 25 000 złotych
 • wykonują minimum 15 transakcji kartą płatniczą w co najmniej w trzech z sześciu pełnych miesięcy, poprzedzających złożenie wniosku kredytowego

Kredytobiorcy nie mieszczący się w żadnym z powyższych segmentów lub w ogóle nie będący klientami mBanku otrzymują znacznie gorsze warunki cenowe. Co ważne, klient ma możliwość „uzyskania” statusu Intensive lub Active już po zawarciu umowy kredytowej. W okresie maksymalnie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy, można złożyć w banku w wniosek o zmianę warunków cenowych. Warunkiem koniecznym jest spełnienie warunków dla któregoś z powyższych segmentów.

Szczegółowe informacje o akceptowanych przez mBank źródłach dochodów znajdziesz TUTAJ.

Wymagania oferty Bliżej swojego domu w mBanku

Dla większości klientów, w tym z segmentu Active i pozostałych minimalna kwota kredytu to 100 000 PLN. Klienci z segmentu Intensive mogą uzyskać kredyt już od kwoty 20 000 złotych. Maksymalna kwota kredytu mieszkaniowego to 2 000 000 PLN.

W mBanku minimalny wymagany wkład własny to w dalszym ciągu tylko 10%. To drogi kredyt, ale dostępny. Na plus oferty należy zaliczyć to, że bank nie pobiera dodatkowego ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Wraz z wprowadzeniem obecnej oferty mBank wycofał z oferty kredyt konsolidacyjny, zabezpieczony hipoteką.

Kredyt mieszkaniowy w mBanku można uzyskać od 18 roku życia. Maksymalny wiek kredytobiorcy w momencie spłaty kredytu wynosi 67 lat. Maksymalny okres kredytowania to 35 lat, a bank stosuje stawkę WIBOR 3M.

Ile kosztuje kredyt w ofercie Bliżej swojego domu w mBanku?

Dobrą informacją jest, że mBank utrzymał w nowej ofercie zerową prowizję za udzielenie kredytu.

Marże kredytów mieszkaniowych dla poszczególnych segmentów klientów w mBanku wyglądają następująco:

Segment Marża wkład 20% Marża wkład poniżej 20% Prowizja
Intensive 1,90% 2,50% 0%
Active 1,99% 2,70% 0%
Pozostali 2,45% 3,10% 0%

Klient musi w tej ofercie skorzystać z obowiązkowego przez 5 lat pakietowego ubezpieczenia na życie i od utraty pracy. Jego składka to 0,045% od aktualnego salda zadłużenia i jest doliczana do każdej raty.

UWAGA: Dla mieszkań o statusie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, 
bank podwyższa marżę o 2%. Jeżeli nieruchomość zostanie przekształcona w odrębną własność 
w ciągu 12 miesięcy od uruchomienia kredytu to jest możliwość obniżenia marży o te dodatkowe 2%.

Porównanie nowej oferty z poprzednią

Zobaczmy o ile realnie więcej przyjdzie zapłacić za wyższe marże. Porównamy ofertę Bliżej swojego domu z zakończoną promocją pod nazwą Nie odkładaj marzeń. Swoją drogą teraz już wiadomo dlaczego nazwa poprzedniej oferty promocyjnej była praktycznie samospełniającą się przepowiednią. Kto chciał wziąć kredyt w mBanku powinien nie odkładać marzeń i planów i brać kredyt wcześniej.

Założenia do porównania są takie same jak w naszym rankingu kredytów hipotecznych, a więc:

 • Wartość kredytu: 340 000 złotych
 • Okres kredytowania: 30 lat
 • Wkład własny: 20%
 • Segment: Active
Oferta – warunki Marża Prowizja Rata Odsetki Całkowity koszt po 30 latach Całkowity koszt po 6 latach
Bliżej swojego domu 1,99% 0 zł 1 294 zł 125 999 zł 145 301 zł 53 347 zł
Nie odkładaj marzeń 1,95% 0 zł 1 288 zł 123 511 zł 142 813 zł 52 571 zł

Niby nie są to wielkie różnice, ale to zawsze różnica w kieszeni klienta. Jednak pomimo tych podwyżek mBank nadal znajduje się w pierwszej trójce naszego rankingu kredytów hipotecznych w każdej z kategorii. Zarówno dla 10%, jak i 20% oraz 30% wkładu własnego.

Zwróćmy jednak jeszcze raz uwagę na dysproporcję pomiędzy marżą dla kredytu z wkładem własnym na poziomie 20% i bez niego. Poprzednio marża dla segmentu Active w wysokości 1,99% obowiązywała w ofercie, która obowiązywała od 29 stycznia tego roku. Tyle, że wówczas marża dla kredytów bez wkładu była na poziomie 2,15%, a dzisiaj 2,70%!

Dodaj Komentarz

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

przeanalizujemy Twoje oczekiwania
przedstawimy dostępne oferty
załatwimy wszystkie formalności

otrzymasz od nas zwrot kosztów ubezpieczenia
nieruchomości oraz jej wyceny*Pole wymagane