Czy warto skorzystać z pośrednika kredytowego?

1

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto skorzystać z oferty pośrednika kredytowego. Planujesz zaciągnięcie kredytu w banku? A może potrzebujesz szybko gotówki i rozważasz opcję pozabankowej pożyczki ratalnej? Polski rynek usług finansowych jest konkurencyjny, dlatego do wyboru jest bardzo dużo ofert. Ich porównanie wymaga znajomości branży i prześledzenia propozycji różnych banków lub firm finansowych.  Czy więc warto skorzystać z pomocy profesjonalisty i czy jest ona konieczna?

Pośrednik wie jak obliczyć zdolność kredytową

Zarówno banki, jak i firmy pozabankowe szacują ryzyko związane z pożyczeniem pieniędzy konkretnemu klientowi i oceniają, czy jest on rzetelny oraz wypłacalny. Pośrednik kredytowy na bieżąco śledzi nie tylko oferty, ale i wymogi stawiane przez poszczególnych kredytodawców. Poszczególne banki prowadzą swoją własną politykę kredytową, jedne mają o wiele bardziej restrykcyjne wymogi od innych.

Pośrednik finansowy szczegółowo przeanalizuje dochody i ich źródła oraz wydatki swojego klienta i na tej podstawie oceni, w którym banku ma on największą szansę uzyskać korzystny kredyt gotówkowy. Podobna zasada odnosi się do pożyczek ratalnych dostępnych w instytucjach pozabankowych. Zastanawiasz się czy warto korzystać z pośrednika kredytowego w przypadku tak prostych produktów? Odpowiadamy tak, ponieważ w ten sposób można uniknąć wnioskowania o kredyty lub pożyczki tam, gdzie mamy niewielkie szanse je uzyskać. A pamiętajmy, że wnioskowanie do wielu instytucji finansowych pozostawia swój ślad np. w bazie BIK, co ma bezpośredni wpływ na nasz scoring.

Pośrednik pomoże wybrać najkorzystniejsze oferty

Osoby, które mają dużo czasu mogą skorzystać z porównywarek. W porównywarkach znajdziesz wiele ofert kredytów i pożyczek, ale musisz mieć choć podstawową wiedzę finansową. Gdy jednak nie znasz mechanizmów świata finansów lub znajdujesz się w skomplikowanej sytuacji pośrednik kredytowy jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Oczywiście możemy jak wiele osób, po prostu pójść do swojego banku i zapytać o możliwość uzyskania pożyczki gotówkowej, czy też limitu w rachunku. Takie rozwiązanie może się sprawdzić przy małych kwotach, pożyczanych na krótkie okresy lub właśnie limitach w rachunku. Ewentualna kara, a więc koszty za taką pochopność nie będą relatywnie wysokie. Inaczej ma się sprawa z kredytami hipotecznymi, które zaciągamy na wysokie kwoty i bardzo długie okresy. W tym wypadku skorzystanie z pomocy pośrednika to w zasadzie konieczność! Umów się z jednym pośrednikiem. Jeżeli będziesz się czuł niedoinformowany, będzie zbywał Twoje pytania, albo w jakikolwiek inny sposób nie będzie między Wami chemii to nie rezygnuj. I pójdź do innego, ale zrób to. Możesz też zapytać znajomych, którzy już brali kredyt, czy poleciliby Ci swojego pośrednika.

Ile kosztuje doradca kredytowy?

Pamiętaj, że niezależni pośrednicy opłacani są przez banki i instytucje pożyczkowe. Jeśli skorzystasz z ich pomocy nie ponosisz żadnej dodatkowej opłaty oraz nie musi płacić wyższej prowizji za kredyt czy pożyczkę.

Przeczytaj także: Warunki kredytu w banku i u pośrednika

Z pośrednikiem można spotkać się osobiście, kontaktować telefonicznie lub online. Dzięki czemu każdy może dobrać rozwiązanie idealnie pasujące do jego planu dnia i czasu, którym dysponuje.

Czego oczekiwać od pośrednika kredytowego?

Rzetelny i sprawdzony pośrednik przygotuje rzetelne zestawienie ofert, objaśni wszystkie wymogi stawiane przez bank lub firmę pożyczkową, wyliczy całkowity koszt poszczególnych kredytów bądź pożyczek i przeanalizuje zestaw dokumentów potrzebnych do podpisania umowy. Oczekuj od pośrednika także objaśnienia trudnych pojęć finansowych związanych z kredytem. Równie ważna jest analiza umowy przed jej podpisaniem pod kątem ewentualnych kruczków prawnych korzystnych dla banku, a nie konsumenta.

Należy także pamiętać, że praktycznie w każdym banku dostępnych jest kilka wersji tego samego produktu. Produkty te różnią się od siebie konstrukcją cenową oferty, a więc przede wszystkim kosztami. Dla przykładu w banku PKO BP są dwie podstawowe oferty kredytu hipotecznego: Własny Kąt Hipoteczny oraz Pakiet Własny Kąt Hipoteczny. O ile oferta Pakietowa ma sztywno ustalone warunki cenowe, o tyle Własny Kąt pozostawia wiele możliwości konfiguracji kosztów. Są one uzależnione są między innymi od dodatkowych produktów, które zakupimy wraz z kredytem. Tu wiedza i doświadczenie pośrednika ma bezpośredni wpływ na poniesione przez nas koszty. Pamiętajmy też, że pośrednik finansowy ma często również możliwość wynegocjowania dla swojego klienta korzystniejszych warunków.  Może to być na przykład obniżenie prowizji od udzielanego kredytu. A przecież chodzi o to, by kredyt kosztował nas możliwie jak najmniej.

DyskusjaJeden komentarz

  1. Próbowałem najpierw sam to wszytsko ogarnąć, ale nie dałem rady. W zasadzie to po prostu nie byłem pewien czy nie zrobię jakiegoś głupiego błędu który może być kosztowny później.
    Finalnie skorzystałem z pośrednika którego polecił mi brat. I to był strzał w dychę. Wytłumaczył, policzył, poprowadził za rączkę i jestem bardzo zadowolony.
    Szukajcie pośredników z polecenia to chyba najlepsze rozwiązanie.

Dodaj Komentarz

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

przeanalizujemy Twoje oczekiwania
przedstawimy dostępne oferty
załatwimy wszystkie formalności

otrzymasz od nas zwrot kosztów ubezpieczenia
nieruchomości oraz jej wyceny



*Pole wymagane