Kredyt hipoteczny w Citi Handlowym będzie droższy

0
Niestety od 1 października kredyt hipoteczny w Citi Handlowym będzie droższy. Bank, wzorem innych instytucji, jak choćby PKO BP, sukcesywnie podnosi marże i wymagania wobec klientów. Poza zmianą marż poszły także w górę wymagania dla segmentów klienta związanych z posiadanymi aktywami. Przypomnijmy, iż to od segmentu klienta, a więc wysokości dochodów i aktywów bank uzależnia ofertę cenową.

Segmentacja klientów w Citi Handlowym

Bank dzieli klientów przypisując ich do określonych segmentów na podstawie posiadanych aktywów i dochodów. Zmieniony od 1 października podział na segmenty wygląda następująco:

  • Citi Gold Private Client – klient którego aktywa w banku wynoszą powyżej 3 mln PLN
  • Citi Gold – klient którego aktywa w banku wynoszą powyżej 400 000 PLN (dotychczas 300 000 PLN)
  • Priority 8 000+  – klient którego aktywa w banku wynoszą powyżej 100 000 PLN, a dochód netto powyżej 8 000 PLN
  • Priority 5 000 – klient którego aktywa w banku wynoszą powyżej 30 000 PLN, a dochód netto od 5 000 do 7 999 PLN

Przeznaczenie kredytu hipotecznego w Citi Handlowym

Citi Handlowy podchodzi wybiórczo do klientów, preferując tych z grubszymi portfelami. Podobną politykę, a więc ograniczenie dostępności, stosuje także w zakresie celów kredytowania. Oczywiście możemy sfinansować większość standardowych celów takich jak zakup mieszkania i domu, czy też remont dowolnej nieruchomości. Nie ma jednak na przykład możliwości sfinansowania zakupu działki budowlanej, czy też budowy domu. Bank po prostu preferuje gotowe nieruchomości, więc w przypadku zakupu nieruchomości od dewelopera w trakcie budowy stan zaawansowania prac musi wynosić co najmniej 90%.

Kredyt refinansowy w Citi

Bank udziela także kredytów na spłatę kredytu hipotecznego w innych bankach, czyli kredytów refinansowych. W Citi Handlowym można także zrefinansować inne wydatki na cele mieszkaniowe, które zostały poniesione w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Kredyt na zakup nieruchomości za granicą

W Citi handlowym można uzyskać kredyt na zakup nieruchomości położonej za granicą, ale zabezpieczeniem musi być nieruchomość położona w Polsce. W takiej sytuacji bank traktuje ten produkt jak pożyczkę hipoteczną, ale z niższą marżą niż dla standardowej pożyczki. To jedyna taka oferta na rynku z niższą marżą dla pożyczki wynikającą z celu kredytowania.

Maksymalna kwota kredytu w Citi

Do określenia maksymalnej kwoty kredytu bank weryfikuje zarówno maksymalną wartość zabezpieczenia z uwagi na jej położenie, jak i segment klienta.

Minimalna kwota kredytu to 80 001 złoty. Maksymalna dla segmentu Citi Gold Private Client wynosi 6 mln PLN, a dla pozostałych segmentów 3 mln PLN. Niestety nawet będąc klientem w wysokim segmencie nie zawsze będziemy mogli sfinansować wymarzoną nieruchomość, ponieważ maksymalna wartość nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie jest uzależniona od jej położenia.

Bank wyodrębnia trzy obszary położenia nieruchomości:

  • Warszawa
  • Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Kraków
  • Pozostałe lokalizacje

O ile w Warszawie maksymalna wartość nieruchomości może wynieść nawet 10 mln PLN o tyle w pozostałych lokalizacjach maksymalna wartość mieszkania to 1,5 mln PLN.

Maksymalny okres kredytowania to zawsze 30 lat.

Kredyt hipoteczny w Citi Handlowym będzie droższy– nowa oferta cenowa

W ostatnich miesiącach banki sukcesywnie podnoszą marże kredytu hipotecznego, więc należało się spodziewać, że również kredyt hipoteczny w Citi Handlowym będzie droższy. No i niestety stało się. Na szczęście to, co w banku się nie zmieniło, to że w dalszym ciągu nie zmusza klientów do zakupu dodatkowych produktów. W dalszym ciągu wymagane jest tylko założenie darmowego konta i karty kredytowej. Jedynym czynnikiem wpływającym na koszty kredytu w Citi Handlowym jest segment klienta. Nie ma znaczenia kwota kredytu, ani wkład własny, który zawsze musi mieć poziom minimum 20%.

Co się więc zmieniło?

Podwyższeniu o 0,1% uległy marże w segmentach Citi Gold Private Client, Citi Gold oraz Priority 8 000. Dla Priority do 7 999 PLN marża wzrosła o 0,05%. Jednocześnie dla segmentów Citi Gold Private Client oraz Citi Gold prowizja za udzielnie kredytu została obniżona z 1% do 0,5%.

Nowa oferta cenowa wygląda następująco:

Segment klienta Marża Prowizja
Citi Gold Private Client 1,59% 0,5%
Citi Gold 1,59% 0,5%
Priority 8 000 1,74% 1,0%
Priority 5 000 – 7 999 1,89% 1,0%
Pozostali 2,79% 1,8%

Zmiana oferty spowodowała, że w rankingu kredytów na okres 30 lat Citi w dalszym ciągu jest na drugim miejscu, ale przy 20 letnim okresie spadł na piątą pozycję.

Zobacz jak wygląda oferta Citi Handlowego na tle innych ofert w naszym rankingu kredytów hipotecznych.

 

Dodaj Komentarz

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

przeanalizujemy Twoje oczekiwania
przedstawimy dostępne oferty
załatwimy wszystkie formalności

otrzymasz od nas zwrot kosztów ubezpieczenia
nieruchomości oraz jej wyceny*Pole wymagane