Pracujący w zagrożonych branżach nie dostaną kredytu

0
Od kilkunastu dni trwa dyskusja na temat wprowadzenia ułatwień dla kredytobiorców i umożliwienia zawieszenia spłat rat kredytów. Tymczasem po cichu i bez rozgłosu pierwszy bank wprowadził ograniczenia w udzielaniu kredytów. Alior Bank podjął właśnie decyzję, iż pracujący w zagrożonych branżach nie dostaną kredytu gotówkowego. Kogo dotknie to ograniczenie? Sprawdzamy.

Kto nie dostanie kredytu w Aliorze?

Bank zablokował możliwość udzielenia kredytu gotówkowego osobom, które:

  • prowadzą działalność gospodarczą w branżach: turystyka i hotelarstwo, transport, produkcja auto/części, elektronika, odzież i tekstylia, kultura i rozrywka, gastronomia.
  • są zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych
  • uzyskują dochody na podstawie umowy na czas określony w firmach z branż: turystyka i hotelarstwo, transport drogowy, produkcja auto/części, odzieżowej, tekstylnej i obuwniczej, kultura i rozrywka, gastronomia, lotnictwo
  • uzyskują dochód z tytułu umowy o pracę świadczonej na terytorium Niemiec lub Czech, jeżeli zakład nie ma przedstawicielstwa w Polsce, a klient zamieszkuje w Polsce.

Lista branż zagrożonych kryzysem nie powinna dziwić, bo są to te, które być może poza transportem w zasadzie przestały funkcjonować lub funkcjonują w bardzo ograniczonym zakresie.

Bank przewiduje po prostu, że spłacalność tych kredytów może być bardzo słaba.

Pracownicy na etatach w lepszej sytuacji

Pracodawcy zmuszeni są do cięcia kosztów, aby utrzymać firmy i spróbować przetrwać kryzys. Najczęściej niestety cięcia kosztów w sytuacjach kryzysowych zaczynają się od pracowników. Trudno przecież z dnia na dzień na przykład wypowiedzieć umowę najmu lokalu. Dużo łatwiej zwolnić pracownika.

Rządowa tarcza antykryzysowa jak na razie zakłada tylko pomoc w dofinansowaniu części wynagrodzeń osób zatrudnionych na umowach o pracę. Są więc oni w uprzywilejowanej sytuacji. Do tego pracownika etatowego trudniej zwolnić z uwagi na ograniczenia kodeksu pracy. Niestety pracodawcy będą sięgali po najprostsze rozwiązania, a więc zwalnianie pracowników na umowach cywilnoprawnych, umowach typu B2B, a także tych na umowach na czas określony. Dlatego właśnie osoby z takimi formami zatrudnienia i do tego pracujący w zagrożonych branżach nie dostaną kredytu gotówkowego w Alior Banku.

Jak na razie bank wprowadził te ograniczenia na okres do końca czerwca, ale z zastrzeżeniem możliwości ich przedłużenia.

Pytanie, czy i w jakim kierunku te ograniczenia będą ewaluowały? Czy kolejne banki podejmą podobne decyzje? Wydaje się niemal pewne, że w najbliższych dniach będziemy świadkami kolejnych, podobnych komunikatów z innych banków.

Zobacz aktualny ranking kredytów gotówkowych.

Dodaj Komentarz

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

przeanalizujemy Twoje oczekiwania
przedstawimy dostępne oferty
załatwimy wszystkie formalności

otrzymasz od nas zwrot kosztów ubezpieczenia
nieruchomości oraz jej wyceny*Pole wymagane