Pracujący w zagrożonych branżach nie dostaną kredytu

0
Od kilkunastu dni trwa dyskusja na temat wprowadzenia ułatwień dla kredytobiorców i umożliwienia zawieszenia spłat rat kredytów. Tymczasem po cichu i bez rozgłosu pierwszy bank wprowadził ograniczenia w udzielaniu kredytów. Alior Bank podjął właśnie decyzję, iż pracujący w zagrożonych branżach nie dostaną kredytu gotówkowego. Kogo dotknie to ograniczenie? Sprawdzamy.

Kto nie dostanie kredytu w Aliorze?

Bank zablokował możliwość udzielenia kredytu gotówkowego osobom, które:

  • prowadzą działalność gospodarczą w branżach: turystyka i hotelarstwo, transport, produkcja auto/części, elektronika, odzież i tekstylia, kultura i rozrywka, gastronomia.
  • są zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych
  • uzyskują dochody na podstawie umowy na czas określony w firmach z branż: turystyka i hotelarstwo, transport drogowy, produkcja auto/części, odzieżowej, tekstylnej i obuwniczej, kultura i rozrywka, gastronomia, lotnictwo
  • uzyskują dochód z tytułu umowy o pracę świadczonej na terytorium Niemiec lub Czech, jeżeli zakład nie ma przedstawicielstwa w Polsce, a klient zamieszkuje w Polsce.

Lista branż zagrożonych kryzysem nie powinna dziwić, bo są to te, które być może poza transportem w zasadzie przestały funkcjonować lub funkcjonują w bardzo ograniczonym zakresie.

Bank przewiduje po prostu, że spłacalność tych kredytów może być bardzo słaba.

Pracownicy na etatach w lepszej sytuacji

Pracodawcy zmuszeni są do cięcia kosztów, aby utrzymać firmy i spróbować przetrwać kryzys. Najczęściej niestety cięcia kosztów w sytuacjach kryzysowych zaczynają się od pracowników. Trudno przecież z dnia na dzień na przykład wypowiedzieć umowę najmu lokalu. Dużo łatwiej zwolnić pracownika.

Rządowa tarcza antykryzysowa jak na razie zakłada tylko pomoc w dofinansowaniu części wynagrodzeń osób zatrudnionych na umowach o pracę. Są więc oni w uprzywilejowanej sytuacji. Do tego pracownika etatowego trudniej zwolnić z uwagi na ograniczenia kodeksu pracy. Niestety pracodawcy będą sięgali po najprostsze rozwiązania, a więc zwalnianie pracowników na umowach cywilnoprawnych, umowach typu B2B, a także tych na umowach na czas określony. Dlatego właśnie osoby z takimi formami zatrudnienia i do tego pracujący w zagrożonych branżach nie dostaną kredytu gotówkowego w Alior Banku.

Jak na razie bank wprowadził te ograniczenia na okres do końca czerwca, ale z zastrzeżeniem możliwości ich przedłużenia.

Pytanie, czy i w jakim kierunku te ograniczenia będą ewaluowały? Czy kolejne banki podejmą podobne decyzje? Wydaje się niemal pewne, że w najbliższych dniach będziemy świadkami kolejnych, podobnych komunikatów z innych banków.

Zobacz aktualny ranking kredytów gotówkowych.

Dodaj Komentarz