Spłaciłeś wcześniej kredyt? Odzyskasz część kosztów.

2

Jeżeli spłaciłeś wcześniej kredyt to odzyskasz część kosztów. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że bank po wcześniejszej spłacie kredytu musi oddać klientowi wszystkie koszty proporcjonalnie do czasu obowiązywania umowy. Klient może więc odzyskać także część prowizji za udzielenie kredytu.

Dobre wieści dla kredytobiorców

Zgodnie z art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim: „W przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą.” Banki interpretowały ten przepis w taki sposób, iż brały pod uwagę proporcjonalnego zwrotu także kosztów prowizji za udzielenie kredytu.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z Rzecznikiem Finansowym już w 2016 roku wydali opinię, że kredytodawca powinien obniżyć i zwrócić proporcjonalnie wszystkie koszty wcześniej spłaconego kredytu niezależnie od ich charakteru.
– Kredytodawcy muszą rozliczyć się m.in. z: prowizji, opłaty przygotowawczej oraz ubezpieczenia – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK. – Z doświadczenia UOKiK wynika, że są instytucje finansowe, które nie rozliczają się z konsumentem. Owszem umarzają odsetki za czas, w którym ktoś już nie będzie korzystać z kredytu, ale zatrzymują część opłat np. administracyjnych, prowizji czy składek na ubezpieczenie. To naruszenie prawa.

Banki będą rozliczać się z kredytobiorcami

Jednym z pierwszych banków, który określił zasady zwrotu kosztów pożyczek spłaconych przed terminem jest Pekao SA. Klientom, którzy spłacili kredyt po 11 września 2019 r., bank odda pieniądze automatycznie, bez konieczności składania specjalnej dyspozycji.

– Środki będą zwracane na ROR klienta, z którego dokonywane są spłaty rat pożyczki lub w gotówce w oddziale banku w przypadku, gdy klient nie posiada ROR w banku. Rozliczenie kosztów nastąpi w terminie 14 dni od wcześniejszej spłaty pożyczki – informuje Pekao.

Dla umów zawartych po 18 grudnia 2011 roku, czyli od momentu wejścia w życie ustawy o kredycie konsumenckim. Jak czytamy,
W przypadku kredytów spłaconych przed 11 września, ale nie wcześniej niż po 18 grudnia 2011 roku, klienci będą musieli złożyć wniosek o zwrot opłat za udzielenie pożyczki. Sprawa będzie załatwiona w terminie 30 dni, a w szczególnie skomplikowanych przypadkach w terminie 60 dni.

Wyrok TSUE i konieczność zwrotu części kosztów kredytobiorcom nadwątli nieco finanse banków. Niektóre z nich już informują o konieczności zawiązywania rezerw na ten cel. Wspomniany wcześniej Pekao szacuje, że będzie to około 50 mln złotych w tym roku i około 100 mln w przyszłym.

Zobacz aktualny ranking kredytów gotówkowych.

Dyskusja2 komentarze

Dodaj Komentarz

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

przeanalizujemy Twoje oczekiwania
przedstawimy dostępne oferty
załatwimy wszystkie formalności

otrzymasz od nas zwrot kosztów ubezpieczenia
nieruchomości oraz jej wyceny*Pole wymagane