Zmiany w kredycie uniwersalnym

0

BNP Paribas wprowadził dzisiaj zmiany w kredycie uniwersalnym dotyczące tylko jednego elementu: wyższej minimalnej prowizji za jego udzielenie. Już 15 kwietnia bank wycofał ofertę kredytu z zerową prowizją, a jej minimalna wartość sukcesywnie rośnie. Dotychczas minimalna prowizja wynosiła 5%, jednak zapewne z uwagi na niższe maksymalne oprocentowanie bank zdecydował się ją podnieść do 7%.

Kredyt uniwersalny to w tej chwili jedyna dostępna w BNP Paribas oferta kredytu gotówkowego.

Jakie warunki trzeba spełnić żeby dostać kredyt w BNP Paribas?

W przeciwieństwie do wielu innych banków BNP nie zablokował całkowicie możliwości finansowania dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Bank zdecydował się na stosowanie indywidualnego podejścia do osób prowadzących działalność oraz wybranych branż.

Bank wskazał branże zagrożone, z których dochody nie są przez niego brane pod uwagę bez względu na formę ich uzyskiwania.

Do branż zagrożonych według BNP Paribas należą:

 • gastronomia (podejście jest indywidualne do każdego klienta, np. w przypadku prowadzenia sprzedaży na wynos)
 • transport osobowy
 • edukacja i szkolenia (z wyłączeniem np. usług e-lerningowych)
 • handel detaliczny (głównie galerie handlowe)
 • turystyka i hotelarstwo
 • najem

Ograniczenia dotyczące branż zagrożonych dotyczą także zatrudnionych na umowy o pracę na czas określony. Zagraniczne źródła dochodów nie są już akceptowane przez bank.

Maksymalna kwota kredytu uniwersalnego

Maksymalna kwota kredytu uniwersalnego w BNP Paribas to formalnie nadal 200 000 złotych. Jednak tak wysoka kwota dostępna jest tylko po spełnieniu wysokich wymagań banku i dla klientów, którzy mają dłuższe relacje z bankiem. Dłuższa relacja to według banku posiadanie konta z wpływami wynagrodzenia lub innego produktu kredytowego od co najmniej 6 miesięcy.

Nowi klienci banku maksymalnie mogą pożyczyć kwotę 80 000 złotych. Osoby prowadzące działalności mogą liczyć maksymalnie na 50 000 złotych.

Zmiany okresu kredytowania w kredycie uniwersalnym

Okres kredytowania bank uzależnia od kwoty kredytu. Dla pożyczek o wartości do 9 999 złotych może on wynosić od 6 do 84 miesięcy. Kredyty o wartości co najmniej 10 000 złotych mogą być udzielone nawet na 10 lat, jednak po spełnieniu poniższych warunków:

 • jest to kredyt konsolidacyjny lub
 • są to klienci z najniższej grupy ryzyka
 • klient ma regularne wpływy na ROR w BNP Paribas od 6 miesiecy lub
 • klientem jest osoba żonata/mężatka i bez rozdzielności majątkowej lub
 • do kredytu przystępuje dwóch kredytobiorców.

Minimalny wiek klienta to od 18 do 75 lat – minus 13 miesięcy. Do kredytu można przystąpić ze współkredytobiorcą, którym może być współmałżonek kredytobiorcy jak i osoba trzecia nie powiązana z kredytobiorcą.

Zgoda współmałżonka na wzięcie kredytu nie jest wymagana do kwoty 30 000 złotych, a dla stałych klientów banku (od min. 6 miesięcy) nawet do 50 000 złotych.

Zmiany cenowe w kredycie uniwersalnym

Oferta kredytu uniwersalnego w swej konstrukcji nie uległa zmianie i jest bardzo prosta. Zmiany stóp procentowych spowodowały, że maksymalne oprocentowanie może wynieść obecnie 7,2%. I dokładnie tyle wynosi ono w BNP Paribas i to zez względu na kwotę i okres kredytowania.

Jak już pisaliśmy bank podwyższył prowizję za udzielenie kredytu, która obecnie może wynieść od 7% do 19,50%. Jej ostateczna wysokość zależy tak naprawdę od banku i doradcy, który obsługuje klienta.

Porównanie kosztów oferty kredytu uniwersalnego

Aby móc porównać ofertę do innych przyjmujemy założenia niezmienne dla wszystkich pożyczek, które oceniamy, a więc:

 • Wartość pożyczki: 20 000 złotych
 • Okres kredytowania: 36 miesięcy
 • Prowizja: 7% – kredytowana
Miesięczna rata pożyczki wyniesie 663 złotych, a łączne koszty wyniosą 3 858 złote*
*Suma kosztów obejmuje: odsetki oraz prowizję za udzielenie kredytu.

Nowa oferta jest co prawda nieco droższa, jednak dzięki w dalszym ciągu relatywne niskiej prowizji za udzielenie utrzymuje wysokie, czwarte miejsce w naszym rankingu kredytów gotówkowych.

Dodaj Komentarz

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

przeanalizujemy Twoje oczekiwania
przedstawimy dostępne oferty
załatwimy wszystkie formalności

otrzymasz od nas zwrot kosztów ubezpieczenia
nieruchomości oraz jej wyceny*Pole wymagane