Drożeje hipoteka w BNP Paribas

0

Od dzisiaj drożeje hipoteka BNP Paribas. Bank podniósł marżę bardzo minimalnie, nie wprowadzając przy tym żadnych innych zmian cenowych. Nowa, choć w zasadzie lekko tylko stuningowana oferta nazywa się „Lato 2020”.

Niestety jednocześnie podwyższona została minimalna wartość kredytu, a także bardzo wydłużył się okres oczekiwania na decyzję kredytową. BNP Paribas nigdy nie słynął z szybkiego wydawania decyzji, ale obecnie czas potrzebny na analizę wniosku wydłużył się bardzo mocno.

Drożeje hipoteka w BNP Paribas

Poprzednia zmiana oferty cenowej w BNP Paribas miała miejsce 1 kwietnia. Bank podniósł wówczas marżę bazową o 0,3% z 2,5% do 2,8%. Jeżeli piszemy, że drożeje hipoteka w BNP Paribas to w rzeczywistości oznacza to zmianę właśnie jednego parametru: marży bazowej, zwanej także standardową. Marża standardowa jest niezależna od kwoty kredytu i wkładu własnego.

Bez względu na kwotę kredytu i wysokości wkładu własnego warunki cenowe w ofercie standardowej są następujące:

 • Marża kredytu: 2,80%
 • Prowizja za udzielenie kredytu: 2,00%
 • Prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu: 1,00%*

*Prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu obowiązuje tylko w okresie pierwszych trzech lat. W kolejnych okresach nie ma prowizji.

Bank stosuje stawkę indeksu WIBOR 3M.

Dobierając do oferty standardowej dodatkowe produkty obniżamy marżę standardową.

Podstawową marżę możemy obniżyć kupując dodatkowo:

 • Konto osobiste „KONTO OTWARTE NA CIEBIE” z kartą debetową i minimalnym miesięcznym wpływem w wysokości 2 500 złotych – obniżka marży o 0,30%
  W przypadku klientów, którzy posiadają już konto w banku w innym planie taryfowym, istnieje możliwość bezpłatnej zmiany planu na Konto Otwarte na Ciebie.
 • Ubezpieczenie na życie Pakiet Premium na okres 5 lat– obniżka marży o 0,60%
  lub
 • Ubezpieczenie na życie Pakiet Standard na okres 5 lat – obniżka marży o 0,40
 • Ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych – obniżka marży o 0,10%

Jeżeli skorzystamy z opcji ubezpieczenia Premium, a więc z obniżką marży o 0,6% to finalna marża wyniesie 1,90%. Bank wymaga, aby wszystkie te produkty dodatkowe, poza ubezpieczeniem, były przez kredytobiorcę utrzymywane przez cały okres kredytowania. Jeżeli zrezygnujemy z któregokolwiek z nich to nasza marża wzrośnie o wartość obniżki, którą za dany produkt uzyskaliśmy.

Dodatkowe koszty kredytu w BNP Paribas

Bank daje klientowi wybór dotyczący kombinacji kosztu prowizji za udzielenie oraz prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu.

Jeżeli w ramach produktów dodatkowych klient zakupi którekolwiek ubezpieczenie to może wybierać z opcji braku prowizji za udzielenia lub za wcześniejszą spłatę.

Dostępne opcje to:

 • prowizja za udzielenie 0% i prowizja za wcześniejsza spłatę 1%
  lub
 • prowizja za udzielenie 2% i prowizja za wcześniejsza spłatę 0%

Do pakietu ubezpieczeń, ale tych wymaganych, dorzućmy jeszcze informację o ubezpieczeniu pomostowym. To oczywiście ubezpieczenie do czasu wpisu hipoteki do księgi wieczystej i pobierane jest formie podwyższenia marży, w tym wypadku o 1,5%.

Minimalna wartość kredytu w BNP Paribas

Dotychczas minimalna wartość kredytu w BNP Paribas wynosiła 50 000 złotych.

Bank podniósł ją do 100 000 złotych dla osób, które na dzień składania wniosku kredytowego posiadają konto w banku. Nie ma przy tym minimalnego okresu przez jaki trzeba posiadać konto. Wszystkie pozostałe osoby, które konta nie posiadają mogą wnioskować w BNP o kredyt nie mniejszy niż 150 000 złotych.

Jak długo czeka się na decyzje w BNP Paribas?

Od czasu wybuchu pandemii w wielu bankach istotnie wydłużył się czas od złożenia wniosku kredytowego do wydania decyzji kredytowej. Zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym banki mają obowiązek wydania klientowi decyzji kredytowej w ciągu 21 dni od dnia złożenia wniosku kredytowego.

Niestety zapis ustawowy ma się nijak do rzeczywistości, gdyż banki na wiele sposobów obchodzą ten termin. Prawdopodobnie jedynym bankiem, który wydaje decyzje w tym terminie jest PKO BP.

W BNP Paribas czas na wydanie decyzji wydłużył się obecnie do 40 dni roboczych!

Dla porównania w Pekao Banku Hipotecznym jest to ok. 21 dni roboczych, a w Millennium 18 dni.

Porównanie kosztów kredytu hipotecznego w BNP Paribas

Przyjmujemy takie same założenia jak w naszym rankingu kredytów hipotecznych i liczymy ile kosztuje oferta z Pakietem Premium, a więc:

 • Wartość kredytu: 340 000 złotych
 • Okres kredytowania: 30 lat
 • Wkład własny: 20%
 • Prowizja: 0%
 • Oferta z ubezpieczeniem nieruchomości
Oferta – warunki Marża Prowizja Rata Odsetki Całkowity koszt po 30 latach Całkowity koszt po 6 latach
Oferta Premium 1,90% 0 zł 1 288 zł 123 511 zł 151 321 zł 59 855 zł

Szczegółowe informacje o dostępnych celach kredytowania w BNP Paribas oraz akceptowanych źródłach dochodów znajdziesz TUTAJ.

Dodaj Komentarz

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

przeanalizujemy Twoje oczekiwania
przedstawimy dostępne oferty
załatwimy wszystkie formalności

otrzymasz od nas zwrot kosztów ubezpieczenia
nieruchomości oraz jej wyceny*Pole wymagane