Ile kosztuje kredyt hipoteczny z minimalnym wkładem?

0

Na pytanie ile kosztuje kredyt hipoteczny z minimalnym wkładem własnym odpowiedź może być tylko jedna: niestety coraz więcej. Banki już od kilku miesięcy ograniczają możliwość kredytowania bez wkładu na poziomie co najmniej 20% lub nawet więcej.

Te, które jeszcze nie podniosły minimalnego wkładu własnego powyżej 20% każą sobie słono płacić za brak wkładu. I nie chodzi tu o ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, lecz o coraz wyższe marże. Dzisiaj na kolejną podwyżkę marż kredytów a minimalnym wkładem własnym zdecydował się Millennium.

Seria podwyżek marż kredytów z niskim wkładem

Z dzisiejszej perspektywy można by sądzić, że podwyżki marż dla kredytów z mniejszym niż 20% wkładem własnym to skutek pandemii koronawirusa. Jednak jest to mylne przeświadczenie.

Podwyżki zaczęły się już na początku roku, a więc na ponad dwa miesiące przed całym gospodarczym zamieszaniem wywołanym wirusem. Serię rozpoczął bank Pekao SA, który już 2 stycznia wprowadził podwyżkę marż w ofercie Mieszkam spokojnie w wysokości 0,1%, ale tylko dla kredytów z LTV powyżej 80%.

Na podobny ruch pod koniec stycznia zdecydował się mBank, ale ta zmiana również nie była jeszcze znacząca, bo wynosiła 0,05%. Również z końcem stycznia, ale o więcej, bo aż o 0,15% podniósł marżę dla tych kredytów Pekao Bank Hipoteczny. Tym samy dysproporcja marż dla kredytów z wkładem i bez niego doszła do poziomu 0,5%. W skali podwyżek konkurencję przebił Santander, który 15 lutego podwyższył marże, aż o 0,3%.

Podwyżka marży w Millennium

Bank Millennium niezwykle rzadko zmienia swoją ofertę. Dość przypomnieć, że od 29 lutego 2019 roku, aż do 29 kwietnia br. bank nie wprowadził w swojej ofercie żadnych zmian! Dopiero dwa miesiące temu podwyższona została marża dla kredytów z LTV powyżej 80% o całe 0,2%, z poziomu 2,8% do 3%.

Wprowadzona dzisiaj podwyżka dotyczy również tylko tego przedziału i wynosi również 0,2%. Obecnie marża dla kredytu hipotecznego w Millennium z wkładem własnym na poziomie 10% wynosi 3,2%. Jest to marża bazowa, a więc oferta w której klient nie korzysta z żadnych innych produktów banku. Można ją obniżyć o 0,3% lub 0,5%.

Ile więc dziś kosztuje kredyt hipoteczny z minimalnym wkładem własnym?

Przypomnijmy, po zmianach wywołanych koronawirusem oraz obniżkach stóp procentowych, większość banków podwyższyło poziom minimalnego wkładu własnego do 20, czy nawet 30%. Banków, które nadal udzielają kredytów z 10% wkładem pozostało tylko pięć, a są to: Alior Bank, Credit Agricole, mBank, Millennium i Santander. Trzeba jednak zaznaczyć, że Santander ofertę z minimalnym wkładem własnym kieruje obecnie wyłącznie do swoich stałych klientów.

Informacje ile kosztuje kredyt hipoteczny z minimalnym wkładem własnym w powyższych bankach znajdziecie w naszym rankingu kredytów hipotecznych.

Sprawdźmy także, jak duże są różnice w marżach dla kredytów z 20% wkładem i bez niego.

Bank Marża z wkładem Marża bez wkładu Różnica
Alior – Własne M 1,65% 1,65% 0%
Alior – Megahipoteka 2,09% 2,29% 0,20%
Santander – Select wewnętrzny 2,39% 2,99% 0,60%
mBank – Active 2,10% 2,70% 0,60%
Millennium – Wariant II 2,00% 2,70% 0,70%

Nie ma żadnej różnicy w marży w ofercie „Własne M w wielkim mieście” Alior Banku. W ofercie Megahipoteka również jest ona minimalna, bo wynosi zaledwie 0,2%. Na przeciwnym biegunie jest Millennium, w którym brak wkładu kosztuje aż 0,70% rocznie.

Dla kredytu o wartości 340 000 złotych, spłacanego przez 30 lat, to aż 44 980 złotych dodatkowego kosztu odsetkowego.  

Dodaj Komentarz

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

przeanalizujemy Twoje oczekiwania
przedstawimy dostępne oferty
załatwimy wszystkie formalności

otrzymasz od nas zwrot kosztów ubezpieczenia
nieruchomości oraz jej wyceny*Pole wymagane