Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem w ING

2

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem w ING to druga z dostępnych na rynku tego typu ofert poza PKO BP i Santanderem. Przedstawialiśmy już szczegółowo ofertę kredytu ze stałym oprocentowaniem w PKO BP, a teraz czas, aby rozebrać na czynniki pierwsze ofertę ING. Jak jest skonstruowana ta oferta, czy ma jakieś ograniczenia? Sprawdzamy.

Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać kredyt ze stałym oprocentowaniem?

Uzyskanie w ING oferty ze stałym oprocentowaniem nie wymaga spełnienia wielu warunków. Oczywiście okres kredytowania musi wynosić nie mniej niż 5 lat, licząc od dnia wypłaty kredytu. Na wypłatę kredytu klient ma 60 dni, licząc od dnia podpisania umowy kredytowej. Istotne jest, że kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem w ING można przeznaczyć na wszystkie cele akceptowane przez bank. Szczegółowa lista akceptowanych przez bank celów kredytowania znajduje się TUTAJ.

Należy pamiętać, że w okresie obowiązywania stałej stopy oprocentowania nie ma możliwości zmiany oprocentowania na zmienne. Nie ma też możliwości podwyższenia kwoty kredytu, co może być istotne w przypadku kredytów na budowę domu lub remont.

Wysokość stałego oprocentowania w ING

Oferta kredytu hipotecznego ze zmiennym oprocentowaniem w ING występuje w sześciu odsłonach. Pod tym względem oferta kredytu ze stałym oprocentowaniem jest dokładnie taka sama: od oferty standardowej w trzech opcjach, poprzez ofertę „Najlepiej na swoim” w dwóch, aż po Ekokredyt. Bez względu na wartość kredytu oraz poziom wkładu własnego dla każdej z tych opcji bank ma jedną ofertę cenową w zakresie marży i prowizji za udzielenie kredytu. Dla kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem przez 5 lat bank nie określa wartości marży, tylko łączną wysokość oprocentowania. Jego wysokość ustalana jest w cyklach tygodniowych. Oznacza to, że w każdym tygodniu od poniedziałku do niedzieli obowiązują inne stawki oprocentowania dla każdej z opcji ofert. Są one publikowane na stronie internetowej banku.

Klient składając zapytanie o kredyt otrzymuje formularz informacyjny, na którym wskazane są szczegółowe warunki kredytowania. Jest to zarówno wysokość stałego oprocentowania w okresie 5 lat, jak i wysokość marży banku po zakończeniu obowiązywania stałej stopy. Określone w formularzu warunki, w tym i wysokość stopy będą obowiązywały klienta, jeżeli złoży w banku kompletny wniosek w ciągu 14 dni od jego otrzymania.

Oprocentowanie kredytu po upływie 5 lat

Jak bank wyznacza wysokość marży po upływie 5 lat i nie przedłużenia o kolejne 5 lat okresu stałego oprocentowania? To po prostu aktualna na dzień wydania formularza informacyjnego oferta marży dla wybranej opcji oferty.

Po upływie okresu obowiązywania 5-letniej stałej stopy bazowej są dwa warianty do wyboru:

  • Na co najmniej miesiąc przed końcem 5-letniego okresu klient otrzyma propozycję nowego stałego oprocentowania na kolejny 60-miesięczny okres. Aby przedłużyć okres obowiązywania stałego oprocentowania klient musi zaakceptować warunki i podpisać aneks przed terminem upływu aktualnego okresu.
  • W przypadku braku akceptacji nowych warunków stałego oprocentowania na kolejny okres, umowa przechodzi automatycznie na oprocentowanie zmienne oparte na stawce WIBOR6M oraz marży zapisanej w umowie kredytowej.

WAŻNE: decyzja o przejściu na oprocentowanie zmienne jest nieodwracalna, a więc nie ma już możliwości powrotu do oprocentowania stałego.

Porównanie ofert z oprocentowaniem stałym i zmiennym

Poniżej prezentujemy wszystkie sześć opcji ofert z oprocentowaniem zmiennym oraz stałym. Dla oprocentowania zmiennego prezentujemy także wysokość marży, która przypomnijmy będzie stałą marżą po upływie 5-letniego okresu stałego oprocentowania.

Podane w tabeli wartości dotyczą oferty obowiązującej w okresie od 28 października do 3 listopada włącznie. Aktualna wartość WIBOR6M to 1,79%.

Oferta – warunki Oferta standardowa Oferta standardowa – Łatwy start Oferta standardowa – Lekka rata „Najlepiej na swoim” – Łatwy start „Najlepiej na swoim” – Lekka rata Ekokredyt hipoteczny
% stałe 4,25% 4,15% 3,85% 3,70% 3,50% 3,50%
% zmienne 4,29% 4,19% 3,89% 3,74% 3,54% 3,54%
Marża dla % zmiennego 2,50% 2,40% 2,10% 1,95% 1,75% 1,75%
Prowizja 1,90% 0% 1,90% 0% 1,75% 0%
Dodatkowe warunki Brak Wymagane konto i regularne wpływy. Wymagane konto i regularne wpływy. Wymagane konto i regularne wpływy oraz ubezpieczenie na życie. Wymagane konto i regularne wpływy oraz ubezpieczenie na życie. Tylko budowa domu ekologicznego. Wymagane konto i regularne wpływy oraz ubezpieczenie na życie.

Wyraźnie widać, że oferta kredytu z oprocentowaniem stałym na dzień dzisiejszy jest o 0,04% tańsza od oferty z oprocentowaniem zmiennym. Czy to dużo czy to mało? Z dużym prawdopodobieństwem należy zakładać, że w kilkuletnim horyzoncie czasowym należy się spodziewać raczej wzrostu niż spadku poziomu stóp procentowych. A w ślad za nimi także wartości WIBOR-u.

Przy takim założeniu taka minimalna różnica w oprocentowaniu nie ma raczej żadnego znaczenia poza marketingowym. Być może właśnie to ma dodatkowo skłonić klientów do zainteresowania kredytem hipotecznym ze stałym oprocentowaniem w ING. W naszej ocenie naprawdę warto ją poważnie rozważyć, nawet mimo kilku ograniczeń.

Zobacz aktualny ranking kredytów hipotecznych.

Dyskusja2 komentarze

  1. Bardzo ciekawe informacje o ofercie ze stałym oprocentowaniem. Po nowym Roku będziemy składali z mężem wniosek i byliśmy zdecydowani na ING, ale zwykłą ofertę. Chyba jednak zdecydujemy się na tą ofertę ze stałym przez 5 lat. Na dzisiaj wyjściowo i tak ta oferta jest o 0,05% tańsza, a dodatkowo ogranicza ryzyko, którego się jednak trochę boimy.
    Dziekujemy za podpwiedź:)

    • Cashero

      W naszej ocenie naprawdę warto ją bardzo poważnie rozważyć. Oczywiście trzeba by być wróżką, żeby przewidzieć zmiany WIBORU-u przez kolejne 5 lat, ale większość ekonomistów przewiduje raczej wzrost jego wartości. Stałe oprocentowanie daje więc trochę świętego spokoju.

Dodaj Komentarz

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

przeanalizujemy Twoje oczekiwania
przedstawimy dostępne oferty
załatwimy wszystkie formalności

otrzymasz od nas zwrot kosztów ubezpieczenia
nieruchomości oraz jej wyceny*Pole wymagane