PKO BP obniża wymagany wkład własny

0

Od 1 lutego bank PKO BP obniża wymagany wkład własny dla kredytów hipotecznych. To już druga pozytywna informacja dotycząca wkładu własnego w ciągu ostatniego tygodnia. Nowy 2021 rok przynosi więc dobre zmiany dla przyszłych kredytobiorców.

Przypomnijmy, iż na podobny ruch zdecydował się kilka dni temu Bank Pekao. I choć to rzeczywiście dobre wiadomości, to niestety w obu przypadkach dostępność kredytów z wkładem własnym na poziomie 10% jest ograniczona. W Pekao kredyty z niskim wkładem dostępne są tylko dla nieruchomości w wybranych miejscowościach i dla lokali mieszkalnych o powierzchni do 80m2. Dodatkowo maksymalna kwota kredytu została ograniczona do 1 miliona złotych.

A jakie ograniczenia pozostawił PKO BP i ile to kosztuje?

PKO BP obniża wymagany wkład własny dla…

No właśnie dla kogo? Otóż PKO BP PKO BP obniża wymagany wkład własny w zasadzie dla wszystkich, pozostawiając tylko jedno ograniczenie. W przeciwieństwie do banku z żubrem, PKO BP nie ogranicza oferty terytorialnie, powierzchniowo, czy też kwotowo. Jedynym ograniczeniem jest wymóg, iż kredyt hipoteczny z wkładem na poziomie 10% można zabezpieczyć wyłącznie na lokalu mieszkalnym.

Warunki niezbędne do uzyskania kredytu z 10% wkładem własnym:

 • głównym zabezpieczeniem kredytu będzie hipoteka na lokalu mieszkalnym
 • jeżeli zabezpieczeniem kredytu będzie nieruchomość należąca do osoby trzeciej (w tym lokal mieszkalny) maksymalny poziom LTV nie może przekraczać 80%,
 • warunki nie dotyczą nieruchomości określanych jako lokalodomy (nieruchomość, która prawnie stanowi lokal mieszkalny natomiast funkcjonalnie jest domem jednorodzinnym),
 • zastosowanie 10% wkładu jest możliwe, jeżeli cel kredytowania różny jest od zabezpieczenia, np. kredyt przeznaczony jest na budowę domu, ale zabezpieczony na lokalu mieszkalnym.

Ile kosztuje kredyt z niskim wkładem w PKO BP?

Wprowadzenie podwyższonego do 90% poziomu LTV i obniżonego do 10% wkładu własnego kredytobiorcy wymusiło wprowadzenie w siatce marż banku nowego przedziału wkładu własnego od 10-20%. Ile kosztuje taki kredyt? Niestety, podobnie jak w pozostałych pięciu już bankach, sporo więcej niż kredyt, w którym kredytobiorca dysponuje 20% wkładem własnym.

Wysokość marży w PKO BP uzależniona jest nie tylko od wysokości wkładu własnego, ale także od kwoty kredytu i liczby dodatkowych produktów, które zakupimy wraz z kredytem. Różnice w marżach bazowych, a więc bez uwzględnienia zakupu dodatkowych produktów są dość wysokie. Najniższa marża bazowa dla kredytu o wartości powyżej 700 000 złotych przy wkładzie własnym powyżej 50% to 2,16%. Najwyższą marżę bank „oferuje” klientom chcącym zaciągnąć kredyt o wartości do 40 000 złotych i mają tylko 20% wkładu własnego, a wynosi ona 4,38%.

Dla kredytów z wkładem poniżej 20%, w zależności od kwoty kredytu, marże rosną od 0,47% do 0,57%. Czy to dużo? Okazuje się, że nie, gdyż pozostałe banki godzące się na przekraczanie 80% LTV życzą sobie zdecydowanie więcej. A dokładnie od 0,7% do nawet 1% marży więcej. Podsumowując, PKO BP obniża wymagany wkład własny, ale za wyjątkiem Aliora (Własne M w wielkim mieście), nie każe sobie za jego brak płacić tak dużo jak konkurencja.

Porównanie kosztów kredytu w PKO BP

Ile to więc kosztuje? Oferta PKO BP daje sporo możliwości jej konfigurowania. Czy opłaca się korzystać z dodatkowych produktów?

Aby odpowiedzieć na te pytania porównamy koszty oferty standardowej, a więc Własny Kąt z podstawowymi dodatkami obniżającymi marżę z ofertą Pakiet Własny Kąt, która jest już „spakietowana”.

Oferta dla klienta zewnętrznego, a nieruchomość położona będzie w Warszawie (dodatkowa obniżka marży).

Do porównania przyjmujemy takie same założenia jak w naszym rankingu kredytów hipotecznych, a więc:

 • Wartość kredytu: 340 000 złotych
 • Okres kredytowania: 30 lat
 • Wkład własny: 10%
 • Klient: zewnętrzny
Oferta – warunki Marża Prowizja Rata Odsetki Całkowity koszt po 30 latach Całkowity koszt po 6 latach
Własny Kąt Hipoteczny 2,79% 6 800 zł 1 395 zł 162 284 zł 180 554 zł 63 229 zł
Pakiet Własny Kąt Hipoteczny 2,58% 0 zł 1 358 zł 148 734 zł 171 254 zł 63 369 zł
*W Pakiecie Własny Kąt marża w pierwszym roku wynosi 1%.

Produkty wymagane w Pakiecie Własny Kąt:

 • ubezpieczenie od utraty pracy na okres 4 lat
 • posiadanie/zakup rachunku ROR w PKO BP SA
 • zakup karty kredytowej i/lub skorzystania z ubezpieczenia na życie oferowane go przez PKO BP SA

Produkty dodatkowe obniżające marżę w Pakiecie Własny Kąt:

 • deklarowane wpływy na rachunek w PKO BP SA – min. 3 000 PLN – obniżka marży o 0,15%
 • lokalizacja nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu w Warszawie – obniżka marży o 0,11%

Produkty dodatkowe obniżające marżę w ofercie Własny Kąt:

 • konto Aurum/konto Platinum II – obniżka marży o 0,02%
 • karta kredytowa – obniżka marży o o 0,05%
 • deklarowane wpływy na rachunek PKO BP SA – min. 3 000 PLN – obniżka marży o 0,15%
 • lokalizacja nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu w Warszawie – obniżka marży o 0,11%

Zobacz najbardziej aktualny ranking kredytów hipotecznych

Ten ruch banku spowodował, że stał się on drugim najtańszym na rynku bankiem w naszym rankingu kredytów hipotecznych w kategorii LTV 90%. A do tego bardziej dostępnym niż jego lider, a więc Alior Bank.

Dodaj Komentarz

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

przeanalizujemy Twoje oczekiwania
przedstawimy dostępne oferty
załatwimy wszystkie formalności

otrzymasz od nas zwrot kosztów ubezpieczenia
nieruchomości oraz jej wyceny*Pole wymagane