PKO BP podnosi marże

0

Od dzisiaj PKO BP podnosi marże dla kredytów hipotecznych. Bank, który ma największy udział w polskim rynku kredytów hipotecznych, stosuje bardzo stabilną politykę cenową i bardzo rzadko dokonuje zmian w ofercie. Dość powiedzieć, że ostatnia zmiana miała miejsce 23 września 2019 roku! Wówczas bank podniósł marże dla kredytów bez minimalnego 20% wkładu własnego. Dzisiejsza zmiana dotyczy wszystkich bez wyjątku i w takiej samej wysokości. A przypomnijmy, że od 1 kwietnia bank zrezygnował z udzielania kredytów bez wkładu w wysokości 20%.

Oferta kredytu hipotecznego w PKO BP

Jak już zaznaczyliśmy, PKO BP to od wielu lat największy kredytodawca hipoteczny w Polsce. Udział PKO BP w rynku to średnio około 30% wszystkich udzielonych kredytów hipotecznych. Jak się należy domyślać, jego pozycja rynkowa w tym segmencie nie wynika jednak z atrakcyjności cenowej oferty, lecz wielkości sieci sprzedaży. Według raportu PR News za III kwartał 2019 roku bank dysponuje siecią ponad 1 100 oddziałów, a to o niemal 400 więcej, niż kolejny na liście Pekao SA. To powoduje, że PKO BP nie musi walczyć o klienta ceną, lecz dostępnością.

Stąd zapewne stabilna polityka cenowa i dość rzadkie zmiany cennika. W całym 2019 roku bank tylko trzykrotnie dokonywał zmian w tabeli marż. Obecna zmiana spowodowana jest zapewne radykalnym spadkiem stóp procentowych i w konsekwencji stawki WIBOR. Dodatkowo,  podwyżki marż przez inne banki spowodowały, że oferta kredytu hipotecznego w PKO BP stała się atrakcyjna również cenowo. W efekcie tego bank pierwszy raz trafił do naszego rankingu kredytów hipotecznych. Teraz PKO podnosi marże i z tego rankingu zapewne wypadnie.

Zobacz najbardziej aktualny ranking kredytów hipotecznych

PKO BP podnosi marże … wszystkim

W PKO BP wysokość marży banku uzależniona jest zarówno od wysokości wkładu własnego, ale i kwoty kredytu. Tym razem bank potraktował wszystkich równo, bez względu na kwotę i wysokość wkładu własnego. Po prostu podniósł marże dla wszystkich przedziałów równiutko o 0,3%. Pamiętajmy jednak, że nie oznacza to tylko wyższego kosztu dla kredytobiorców. Wyższa marża kredytu to wyższa rata, a to oznacza także mniejszą zdolność kredytową. Dla kredytu o wartości 340 000 złotych, zaciągniętego na okres 30 lat, podwyższenie marży o 0,3% oznacza ratę wyższą o 53 złote. To także 19 120 złotych więcej odsetek do zapłacenia.

Własny Kąt Hipoteczny

Własny Kąt Hipoteczny to podstawowa oferta kredytu hipotecznego w PKO BP. Jak już wcześniej zaznaczyliśmy, wysokość marży banku uzależniona jest zarówno od wysokości wkładu własnego – 4 przedziały procentowe, jak i kwoty kredytu – 6 przedziałów kwotowych. W efekcie w tabeli marż PKO BP mamy, aż 24 marże standardowe.

Bank umożliwia obniżenie marży standardowej pod warunkiem zakupu dodatkowych produktów lub spełnienia pewnych warunkó. W poniższej tabeli prezentujemy produkty dodatkowe i warunki oraz wysokość obniżki marży.

Produkt Obniżka marży
Ubezpieczenie od utraty pracy na okres 4 lat 0,15%
Ubezpieczenie na życie 0,07%
Konto Aurum/Konto Platinum II 0,02%
Karta kredytowa 0,05%
Deklarowane wpływy min. 3 000 PLN na rachunek PKO BP 0,15%
Posiadanie ROR w banku od min. 6 miesięcy z wpływami 0,55%
Lokalizacja nieruchomości w Warszawie 0,11%
Lokalizacja nieruchomości poza Warszawą 0,05%

Wszystkie obniżki wymienione w tabeli mogą ulegać sumowaniu, jednak ostateczna marża nie może być niższa niż 1,3%. Prowizja za udzielenie kredytu wynosi od 1,7% do 3,5%.

Pakiet Własny Kąt Hipoteczny

Oferta „Pakiet Własny Kąt Hipoteczny” to po prostu oferta z gotowym pakietem produktów dodatkowych.

W Pakiecie wymagany jest:

  • zakup ubezpieczenia od utraty pracy na okres 4 lat, którego koszt wynosi 3,25%
  • posiadanie/zakup rachunku ROR w PKO BP
  • zakup karty kredytowej i/lub skorzystanie z ubezpieczenia na życie oferowanego przez PKO BP

Tu również jest możliwość dalszych obniżek marży, która dodatkowo w ciągu pierwszych 12 miesięcy jest obniżona do 1,1%. Nie ma także prowizji za udzielenie kredytu.

W poniższej tabeli prezentujemy produkty dodatkowe i warunki oraz wysokość obniżki marży dla Pakietu Własny Kąt Hipoteczny.

Produkt Obniżka marży
Deklarowane wpływy min. 3 000 PLN na rachunek PKO BP 0,15%
Posiadanie ROR w banku od min. 6 miesięcy z wpływami 0,55%
Lokalizacja nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie w Warszawie 0,11%
Mieszkanie stanowiące zabezpieczenie poza Warszawą 0,05%

Podobnie do oferty Własny Kąt wszystkie obniżki wymienione w tabeli mogą ulegać sumowaniu, jednak ostateczna marża także nie może być niższa niż 1,3%.

PKO BP podnosi marże i wypada z rankingu

Sprawdzamy, która z ofert banku jest bardziej opłacalna dla klientów.

Przyjmujemy takie same założenia jak w naszym rankingu kredytów hipotecznych, a więc:

  • Wartość kredytu: 340 000 złotych
  • Okres kredytowania: 30 lat
  • Marża: standardowa + konto z wpływami
Oferta – warunki Marża Prowizja Rata Odsetki Całkowity koszt po 30 latach Całkowity koszt po 6 latach
Własny Kąt Hipoteczny 2,53% 6 800 zł 1 401 zł 164 237 zł 193 557 zł 74 868 zł
Pakiet Własny Kąt Hipoteczny 2,22% 0 zł 1 345 zł 144 265 zł 166 785 zł 62 003 zł

Jak wyraźnie widać oferta Pakietu Własny Kąt nadal jest zdecydowanie bardziej opłacalna, zarówno dla okresu 30 lat, jak i przy założonej spłacie po 6 latach.

Dodaj Komentarz

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

przeanalizujemy Twoje oczekiwania
przedstawimy dostępne oferty
załatwimy wszystkie formalności

otrzymasz od nas zwrot kosztów ubezpieczenia
nieruchomości oraz jej wyceny*Pole wymagane