PKO BP zwiększa wymagany wkład własny dla kredytów hipotecznych

0

Od 1 kwietnia PKO BP zwiększa wymagany wkład własny dla kredytów hipotecznych do 20%. Nowe zasady będą obowiązywały wszystkich klientów, którzy nie uzyskają decyzji kredytowej do 31 marca włącznie. Zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym bank ma 21 dni na wydanie decyzji kredytowej. Oznacza to więc, że od wszystkich klientów, którzy złożyli w PKO BP wniosek o kredyt hipoteczny po 10 marca, bank będzie wymagał już 20% wkładu własnego. W terminologii bankowej oznacza to po prostu maksymalne LTV na poziomie 80%.

Ile trzeba mieć wkładu własnego w PKO BP?

Zgodnie z zaleceniami KNF minimalny wkład własny przy kredycie hipotecznym powinien wynosić 20 proc. wartości nieruchomości. Jednak część banków, w tym i PKO BP nadal udziela kredytów hipotecznych, których wskaźnik LTV wynosi do 90 proc. W takim przypadku konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie, najczęściej w postaci tak zwanego ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. To zazwyczaj podwyższenie marży kredytu do czasu osiągnięcia wymaganego wkładu.

Po tym jak PKO BP zwiększa wymagany wkład własny dla kredytów hipotecznych pozostanie na rynku pozostanie jeszcze sześć banków komercyjnych, w których będzie można uzyskać kredyt mając tylko 10% wkładu własnego, a są to:

  • Alior Bank
  • mBank
  • Millennium
  • Pekao SA
  • Pekao BH
  • Santander

Pytanie, czy i te banki nie zdecydują się dość szybko na taki ruch jak PKO BP?

Wyższy wkład to niższe ryzyko dla banków

Wyższy poziom LTV oznacza po prostu wyższy poziom ryzyka dla banku, szczególnie w obecnym okresie niepewności co do przyszłej sytuacji gospodarczej spowodowanej kornawirusem. Jeszcze przed rozpoczęciem pandemii widoczna była tendencja, o której zresztą pisaliśmy, podnoszenia przez banki marż dla kredytów z LTV powyżej 80%. Na taki ruch zdecydowały się w ostatnim czasie między innymi Pekao SA, mBank i Santander. Różnica w wysokości marży z wymaganym wkładem i bez niego może sięgać nawet 0,5%, a to nie mało. Jedynie Alior spośród wyżej wymienionych banków stosuje odmienne rozwiązanie. W Aliorze nie poziom wkładu ma wpływ na wysokość marży, ale ocena scoringowa klienta.

O ile wyższa marża rekompensowała bankom wyższe ryzyko w czasach stabilności gospodarczej, o tyle teraz może to być za mało. Realne zagrożenie, a w zasadzie niemal pewność zwiększenia bezrobocia skutkują takimi decyzjami, jaką podjął PKO BP. I chyba trzeba się spodziewać podobnych decyzji z pozostałych banków, które jeszcze umożliwiają wzięcie kredytu z niskim wkładem własnym.

Zobacz nasz aktualny ranking kredytów hipotecznych.

I szybkie uzupełnienie do powyższej informacji: Bank Ochrony Środowiska czasowo do 19 kwietnia obniżył maksymalny poziom LTV do 60%.

Dodaj Komentarz

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

przeanalizujemy Twoje oczekiwania
przedstawimy dostępne oferty
załatwimy wszystkie formalności

otrzymasz od nas zwrot kosztów ubezpieczenia
nieruchomości oraz jej wyceny*Pole wymagane