Pośrednicy kredytowi sprzedają coraz więcej

0

Związek Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) opublikował w komunikacie wyniki sprzedażowe swoich członków, z którego wynika, że pośrednicy kredytowi rosną w siłę i sprzedają coraz więcej. Dotyczy to nie tylko kredytów hipotecznych, ale też kredytów gotówkowych i produktów dla firm. Przypomnijmy, że ZFDF to organizacja reprezentująca polski rynek firm pośrednictwa finansowego, zrzeszająca osiem firm, w tym największych pośredników na rynku jak Expander, czy Open Finance. Informowaliśmy już o rekordowej sprzedaży kredytów hipotecznych w II kwartale, a po opublikowaniu raportu sprzedaży przez członków ZFDF wiemy, że znaczący, bo ponad 50% udział w tej sprzedaży i wzroście mieli pośrednicy finansowi.

Pośrednicy kredytowi sprzedają coraz więcej

W II kwartale 2019 roku po raz pierwszy w historii wartość udzielonych przy udziale pośredników kredytów hipotecznych przekroczyła sumę 8 mld. Jest to wynik aż o 30 proc. większy niż przed rokiem. Jednocześnie jest to o ponad 25% więcej niż w I kwartale, w którym sprzedaż przez pośredników miała wartość 6,4 mld złotych. Oznacza to, że ponad połowa (wartościowo) takich kredytów została udzielona przy udziale pośredników finansowych. Nigdy wcześniej, w żadnym kwartale sprzedaż nie przekroczyła nawet poziomu 7 mld złotych, więc zmiana jest ogromna.

Ogromna zmiana dotyczy jednak nie tylko wartości sprzedaży, ale przede wszystkim także udziału w rynku, który wynosi obecnie ponad 50%, a jeszcze trzy lata temu wynosił tylko 34%. Członkowie ZFDF odnotowali także wzrosty sprzedaży kredytów gotówkowych. Łączna wartość tych kredytów udzielonych za ich pośrednictwem wyniosła ponad 888 mln zł, co oznacza wzrost o 18 proc. W porównaniu do II kwartału 2018 roku, ale niewielki bo 1%b wzrost w stosunku do I kwartału. W II kwartale 2019 roku nastąpił także wzrost sprzedaży kredytów udzielonych firmom. Łączna wartość kredytów firmowych sprzedanych w tym okresie wyniosła ponad 803 mln zł i była wyższa o 13 proc. w stosunku do I kwartału 2019 r.

Produkt I kwartał 2019 II kwartał 2019 Zmiana
Kredyty hipoteczne 6 407 mld PLN 8 046 mld PLN + 25,5%
Kredyty gotówkowe 880 mln PLN 888 mln PLN + 0,9%
Kredyty dla firm 710 mln PLN 803 mln PLN + 13,1%

Skąd takie wzrosty u pośredników ZFDF?

Wpływ na takie wyniki, w szczególności mówimy tu o hipotekach, ma oczywiście wzrost kwot udzielanych kredytów i rosnące ceny mieszkań. Jednak jest jeszcze jeden czynnik, który wpłynął na wzrost sprzedaży poprzez członków ZFDF. To nic innego jak wprowadzona w 2017 roku ustawa o kredycie hipotecznym. Raporty i historyczne dane porównawcze z ZFPF obejmują oczywiście sprzedaż tylko członków związku. Nie obejmuje więc sprzedaży zrealizowanej przez wszystkich pośredników działających na rynku. A rynek pośrednictwa finansowego w szczególności w zakresie kredytów hipotecznych zmienił się diametralnie od czasu wejścia w życie ustawy o kredycie hipotecznym.

Dlaczego? Ponieważ ustawa ta wymusiła konsolidację rynku pośredników hipotecznych. Wcześniej na rynku działało wiele małych i średnich podmiotów skupiających od kilku do kilkudziesięciu doradców. W większości mieli oni podpisane własne umowy z bankami. Dla części tych małych podmiotów, obowiązki narzucone przez ustawę na pośredników hipotecznych okazały się zbyt obciążające i zostały niejako zmuszone do współpracy z brokerami. Oznaczało to dla nich konieczność rezygnacji z bezpośredniej współpracy z bankami na rzecz realizowania sprzedaży poprzez dużych brokerów. A że wśród największych brokerów są zarówno Expander, jak i Open Finance to przełożyło się to na wyniki sprzedaży ZFPF.

Oczywiście pamiętajmy też, że cały rynek, a więc wartość udzielonych kredytów hipotecznych w II kwartale wzrosła o ponad 20% w stosunku do II kwartału poprzedniego roku. Niemniej jednak rola pośredników na rynku stale rośnie, więc i oni sami rosną w siłę.

Dodaj Komentarz

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

przeanalizujemy Twoje oczekiwania
przedstawimy dostępne oferty
załatwimy wszystkie formalności

otrzymasz od nas zwrot kosztów ubezpieczenia
nieruchomości oraz jej wyceny*Pole wymagane