Spada maksymalne oprocentowanie kredytów

0

Po środowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej do 8% spada maksymalne oprocentowanie kredytów. Decyzja o obniżeniu stóp procentowych do najniższego w historii poziomu 0,5% była bardzo zaskakująca dla chyba wszystkich analityków. Ci jak jeden mąż przewidywali utrzymanie ich na obowiązującym od 18 marca poziomie 1%.

Decyzja ta oznacza, że od dzisiaj banku muszą zrewidować swoje cenniki głownie kredytów gotówkowych oraz kart kredytowych. Niższy maksymalny pułap nie dotknie oczywiście nowych kredytobiorców hipotecznych, gdyż oprocentowanie hipotek jest znacznie niżej tego poziomu. Ucieszą się za to osoby, które mają kredyt w PLN, bo będą płacili mniej.

Kto zyskuje na niższym maksymalnym koszcie kredytu?

W sytuacji jaka miała miejsce 18 marca po pierwszej obniżce stóp procentowych i teraz po kolejnej zmianie najbardziej widoczne ruchy ze strony banków to obniżenie stawek oprocentowania dla kredytów gotówkowych. W hipotekach ruchy odwrotne, a więc podwyższanie marż. Kto zyskuje, a kto traci?

Kredyty gotówkowe tańsze?

Sytuacja, w której spada maksymalne oprocentowanie kredytów teoretycznie powinna sprawiać, że kredyty gotówkowe będą tańsze. Niestety w praktyce nie ma to większego znaczenia. Właśnie z uwagi na ograniczenie maksymalnego oprocentowania i to bez względu na jego poziom, główny składnik kosztu znajduje się w prowizji za udzielenie kredytu. W niemal wszystkich bankach stawki oprocentowania są od bardzo dawana na maksymalnym dopuszczalnym poziomie, choć ze szczyptą marketingu. Do wczoraj było to oprocentowanie na poziomie 8,99%, a dzisiaj siłą rzeczy banki muszą zejść do poziomu 7,99%.

Pierwszy z brzegu przykład to zmiana wprowadzona dzisiaj w ofercie pożyczki ekspresowej Pekao SA. Oprocentowanie zostało obniżone z 8,99% do 7,99%, a prowizja za jej udzielenie nadal może wynosić od 7,99% do 12%. Podobnie postępują inne banki ze swoimi standardowymi ofertami. Na minimalnie niższe oprocentowanie mogą ewentualnie liczyć klienci dobrze znani bankowi lub kupujący dodatkowo na przykład ubezpieczenie do kredytu. Oferty z zerową prowizją również się zdarzają, jednak kierowane są one do określonych segmentów klientów lub do ściągnięcia nowych klientów do banku.

Zobacz aktualny ranking kredytów gotówkowych.

Maksymalne oprocentowanie kredytów hipotecznych

Można by powiedzieć, że nie ma żadnego znaczenia. Wysokość oprocentowania dla kredytów hipotecznych jest zdecydowanie poniżej maksymalnego poziomu. W tym wypadku znaczenie ma sam poziom stóp oraz wynikające z niego stawki WIBOR, najczęściej trzy lub czteromiesięczne.

Jakie to ma znaczenie i wartość dla kredytobiorców, którzy już posiadają kredyt w złotych?

Sprawdźmy to na przykładzie naszego modelowego klienta, a więc takiego, który ma 20% wkładu własnego i na początku 2020 roku pożyczył 340 000 złotych na okres 30 lat.

Aby porównanie było czytelne dokonamy go na przykładzie oferty banku Millennium, który od lutego 2019 nie zmienił swojej siatki marż! Marża dla kredytu z 20% wkładem własnym wynosi cały czas 2,50%, zaś wartość WIBOR3M spadła z 1,71%, przez 1,17%, aż do 0,71% a więc dokładnie o 1%.

Dokładnie rzecz ujmując to 1 punkt procentowy, a nie 1%, ale prezentujemy dane w ten sposób, aby były czytelniejsze dla przeciętnego czytelnika.

Data WIBOR3M Oprocentowanie Rata Odsetki
1 styczeń
1,71% 4,21% 1 665 zł 259 271 zł
19 marzec 1,17% 3,67% 1 560 zł 221 311 zł
10 kwiecień 0,71% 3,21% 1 472 zł 190 009 zł

Różnica w wysokości raty to aż 105 złotych, a suma odsetek zmniejszyła się o niemal 38 000 złotych. Oczywiście powyższe obliczenia zakładają niezmienność stóp procentowych w przyszłości, a już przecież wiemy, że stopy znowu poszły w dół. Możemy również z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa zakładać, że w recesja kiedyś się skończy i bank centralny zacznie stopy podnosić.

Wpływ zmiany stopy procentowej dla nowych kredytobiorców

Gdybyśmy założyli, że po obniżce stóp procentowych banki pozostawią swoje marże na niezmienionym poziomie to również nowi kredytobiorcy pożyczaliby taniej. Jednak ostatnia zmiana stóp i związany z tym spadek wartości WIBOR-u skusił część banków do podwyższenia marż. Najczęściej były to wzrosty o 0,3%. Przy skali spadku WIBOR-u o 1% to i tak oznacza kredyt tańszy niż przed zmianą stóp.

Klienci się cieszą i banki się cieszą, tylko że do pewnego stopnia banki bardziej. Dlaczego? Porównajmy bank do handlarza, który kupuje i sprzedaje pieniądze. Abstrahując od środków własnych i zebranych depozytów, mógłby przecież pożyczać pieniądze od innych banków. Po ile? Otóż w cenie WIBOR-u. Teoria mówi, że WIBOR to stawka referencyjna, po której banki chciałby pożyczyć pieniądze innemu bankowi na określony okres czasu.

Ponownie posłużymy się ofertą banku Pekao SA jako przykładem. Przed 18 marca marża dla oferty z ubezpieczeniem CPI oraz prowizją wynosiła 1,79%. Obecnie marża dla tej samej oferty wzrosła o 0,3% i wynosi 2,09%.

Na konkretnych kwotach dla klienta wygląda to tak:

Data WIBOR3M Marża Oprocentowanie Rata Odsetki
1 styczeń
1,71% 1,79% 3,50% 1 557 zł 213 751 zł
19 marzec 1,17% 2,09% 3,26% 1 482 zł 193 365 zł
10 kwiecień 0,71% 2,09% 2,80% 1 397 zł 162 934 zł

Z punktu widzenia klienta kwoty rat i odsetek znacząco spadły. Jednak to wysokość marży jest kluczowa zarówno dla banku, jak i klientów. Do pewnego stopnia przy niższych stopach i koszcie pieniądza banki osiągają po prostu wyższy zysk, gdyż ich marża stanowi większy udział w koszcie odsetkowym ponoszonym przez klientów. Pamiętajmy, że oddziaływanie niskich stóp procentowych na wyniki finansowe banków jest wieloaspektowe. Ten zaś materiał nie jest analizą źródeł i poziomów rentowności sektora bankowego tylko próbą pokazania klientom bankowości w nieco innym innym świetle.

Podsumowując, klienci jednak najczęściej patrzą na wysokość raty i porównują z innymi, aktualnie dostępnymi ofertami nie wnikając w składowe oprocentowania. W obecnej rzeczywistości najistotniejsze jednak będzie nie tylko za ile, ale czy w ogóle banki będą chciały udzielać kredytów, gdyż już podwyższają swoje oczekiwania wobec klientów.

Sprawdź aktualny ranking kredytów hipotecznych.

Dodaj Komentarz

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

przeanalizujemy Twoje oczekiwania
przedstawimy dostępne oferty
załatwimy wszystkie formalności

otrzymasz od nas zwrot kosztów ubezpieczenia
nieruchomości oraz jej wyceny*Pole wymagane