Citibank zmienia ofertę hipoteczną

0

Citibank zmienia dzisiaj swoją ofertę hipoteczną. Większość banków wprowadzając nową ofertę, zwaną zazwyczaj promocyjną, dokonuje minimalnych zmian w parametrach oferty. Niezwykle rzadko jednak zdarza się, aby bank zmieniał całą konstrukcję oferty. W tym wypadku tak się właśnie stało, a Citibank chyba zapatrzył się przy tym nieco w konstrukcję kredytu hipotecznego w ING dając klientom pewien wybór. Jaki? Oto szczegóły.

Citibank zmienia ofertę hipoteczną … i daje wybór

Nie od dzisiaj wiadomo, że oferta hipoteczna Citi Handlowego skierowana jest do nieco zamożniejszego klienta. Minimalny dochód netto od którego można ubiegać się o kredyt to 5 000 złotych. Bank dzieli przy tym klientów na segmenty związane z posiadanymi aktywami i dochodami i od ich poziomu uzależnia ofertę cenową. Im wyższe aktywa w banku i dochody klienta, tym oferta jest atrakcyjniejsza cenowo.

Podział na segmenty w Citi Handlowym wygląda następująco:

 • Citi Private Client – klient którego aktywa w banku wynoszą powyżej 400 000 PLN
 • Citi Gold – klient którego aktywa w banku wynoszą powyżej 400 000 PLN
 • Priority 8000+ – klient którego aktywa w banku wynoszą powyżej 100 000 PLN, a dochód netto powyżej 8 000 PLN
 • Priority – klient którego aktywa w banku wynoszą minimum 30 000 PLN, a dochód netto od 5 000 do 7 999 PLN

Nowa konstrukcja oferty kredytu hipotecznego w Citi

Jak już pisaliśmy Citibank zmienia swoją ofertę hipoteczną, chyba nieco inspirując się ofertą ING. Na czym polega to podobieństwo? Otóż od wielu już miesięcy ING daje klientom wybór oferując dwie kombinacje wysokości marży i prowizji. Pierwsza opcja to oferta z taką samą marżą i prowizją, a druga to oferta, w której w zamian za wyższą marżę jest zerowa prowizja.

Nowa oferta kredytu hipotecznego w Citi jest skonstruowana niemal dokładnie tak samo. Przy tym wysokość kwoty kredytu oraz wkład własny nie mają żadnego wpływu na marże, a jedynym czynnikiem wpływającym na jej wysokość jest segment klienta.

Maksymalny poziom LTV w Citi to 80%, a więc bank wymaga co najmniej 20% wkładu własnego, za wyjątkiem osób prowadzących działalność gospodarczą, od których bank wymaga 30% wkładu.

Marże i prowizje dla poszczególnych segmentów są następujące:

Segment klienta Marża Prowizja
Citi Private Client 1,89% 0,50%
Citi Private Client 1,99% 0,00%
Citi Gold 1,89% 0,50%
Citi Gold 1,99% 0,00%
Priority 8000+ 1,99% 1,00%
Priority 8000+ 2,09% 0,00%
Priority 2,09% 1,00%
Priority 2,19% 0,00%
Pozostali 2,79% 1,80%

Citibank wprowadzając taką konstrukcję oferty nie zróżnicował jej tak bardzo jak ING. Wynika to z faktu, iż po prostu zastosował niższe prowizje. Która wersja bardziej się opłaca? Policzyliśmy, a wynik tych obliczeń znajdziecie na końcu artykułu.

Bank stosuje stawkę indeksu WIBOR3M.

Koszty dodatkowe kredytu hipotecznego w Citi Handlowym

Konto i karta

To, za co możemy pochwalić politykę cenową banku to nie wciskanie klientowi na siłę dodatkowych produktów. Poza kontem, które przy wpływach dochodu o minimalnej wartości 5 000 PLN jest bezpłatne oraz kartą debetową do niego, bank nie wymaga zakupu innych produktów.

Ubezpieczenie nieruchomości

Ubezpieczenie nieruchomości możemy zakupić w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym lub skorzystać z oferty banku, który współpracuje w tym zakresie z Generali. Koszt ubezpieczenia to 0,0049% od wartości nieruchomości miesięcznie. Jest to więc zdecydowanie korzystna oferta.

Ubezpieczenie pomostowe

Ostatni koszt to ubezpieczenie pomostowe, które pobierane jest w formie podwyższenia marży do czasu wpisu hipoteki do księgi wieczystej i wynosi ono 1,3%. To jedna z wyższych stawek, ale to w zasadzie jedyny dodatkowy koszt kredytu w Citi Handlowym.

Wycena nieruchomości

Wycenę nieruchomości wykonuje bank i jest ona dla klienta bezpłatna.

Wcześniejsza spłata kredytu

Citi Handlowy nie pobiera prowizji za nadpłaty oraz całkowitą spłatę kredytu. Nadpłaty można zlecać poprzez infolinię lub poprzez system bankowości elektronicznej. W standardzie nadpłata kredytu powoduje obniżenie raty przy niezmiennym okresie kredytowania. Aby skrócić okres kredytowania należy podpisać aneks do umowy kredytowej, który kosztuje obecnie 150 złotych.

Minimalna i maksymalna kwota kredytu hipotecznego w Citi

Minimalna kwota kredytu hipotecznego to 80 001 złoty, a maksymalna uzależniona jest od segmentu klienta. Dla segmentu Citi Gold Private Client wynosi ona 6 mln PLN, a dla pozostałych segmentów 3 mln PLN.

Niestety nawet będąc klientem w wysokim segmencie nie zawsze będziemy mogli sfinansować wymarzoną nieruchomość ponieważ maksymalna wartość nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie jest uzależniona także od jej położenia.

Bank dzieli położenie nieruchomości na trzy obszary:

 • Warszawa
 • Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Kraków
 • Pozostałe lokalizacje

W Warszawie maksymalna wartość nieruchomości może wynieść nawet 10 mln PLN, natomiast w pozostałych lokalizacjach maksymalna wartość mieszkania to 1,5 mln PLN.

Maksymalny okres kredytowania w Citi

Maksymalny okres kredytowania w Citi Handlowym to zawsze 30 lat. Krótsze, bo 20 – letnie maksymalne okresy stosowane są dla pożyczki hipotecznej i kredytu konsolidacyjnego.

Na co można wziąć kredyt hipoteczny w Citi Handlowym?

Citi Handlowy podchodzi wybiórczo do akceptacji celów kredytowania. Kredyt hipoteczny w Citi można wziąć na większość standardowych celów takich jak zakup mieszkania i domu, czy też remont dowolnej nieruchomości. Nie ma jednak możliwości sfinansowania zakupu działki budowlanej, a także budowy domu.

Generalnie bank preferuje gotowe nieruchomości i na przykład w przypadku zakupu nieruchomości od dewelopera stan zaawansowania prac musi wynosić co najmniej 90%.

Szczegółowa informacja o akceptowanych celach kredytowania znajduje się w zakładce: Banki > Citi Handlowy.

Ile kosztują dostępne opcje kredytu hipotecznego w Citibanku?

Aby porównać koszty oferty przyjmujemy takie same założenia jak w naszym rankingu kredytów hipotecznych, a więc:

 • Wartość kredytu: 340 000 złotych
 • Okres kredytowania: 30 lat
 • Wkład własny: 20%
 • Segment: Priority
Oferta – warunki Marża Prowizja Rata Odsetki Całkowity koszt po 30 latach Całkowity koszt po 6 latach
Priority

Bez prowizji

2,19% 0 zł 1 329 zł 138 552 zł 147 154 zł 48 493 zł
Priority

Z prowizją

2,09% 3 400 zł 1 312 zł 132 251 zł 144 253 zł 49 947 zł

W pozycjach dotyczących całkowitych kosztów oprócz odsetek znajdują się także koszty:

 • ubezpieczenia nieruchomości na kwotę jej wartości przez cały okres kredytowania
 • ubezpieczenia pomostowego

W dłuższym okresie, a więc 30 lat nieco tańsza jest oferta z prowizją i niższą marżą. Po prostu niższa suma odsetek rekompensuje koszt prowizji. Jednak nawet po nieco ponad 6 latach oferta bez prowizji jest tańsza. Jak zwykle wybór oferty uzależniony jest od indywidualnych preferencji i planów.

Citibank w dalszym ciągu zajmuje wysokie miejsca w naszym rankingu kredytów hipotecznych.

Zobacz najbardziej aktualny ranking kredytów hipotecznych

Dodaj Komentarz

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

przeanalizujemy Twoje oczekiwania
przedstawimy dostępne oferty
załatwimy wszystkie formalności

otrzymasz od nas zwrot kosztów ubezpieczenia
nieruchomości oraz jej wyceny*Pole wymagane