Znaczące zmiany w ofercie kredytów hipotecznych

0

Od 1 kwietnia ING wprowadza znaczące zmiany w ofercie kredytów hipotecznych. Zmiany te nie dotyczą tym razem kosztów oferty, lecz wprowadzają ograniczenia w kredytowaniu. Przypomnijmy, że 15 marca zakończyła się w ING oferta promocyjna pod nazwą „Najlepiej na swoim” i bank zdecydował, iż nie będzie jej przedłużał. Zrobiło się już drożej, a teraz wprowadzone zostały dodatkowe ograniczenia. Zgodnie z komunikatem wynikają one z „sytuacji w kraju oraz konieczności utrzymania ciągłości operacyjnej po stronie banku”.

Wymagany wyższy wkład własny w ING

Kluczowa zmiana to wymóg posiadania wyższego niż dotychczas wkładu własnego. ING należał do grupy mniej więcej połowy banków, które wymagały od kredytobiorcy posiadania minimum 20% wkładu własnego.

Dla wszystkich klientów, dla których formularz informacyjny zostanie wygenerowany od 1 kwietnia bank będzie wymagał już 30% wkładu.

Przypomnijmy, że po otrzymaniu formularza informacyjnego klient ma 14 dni na złożenie w banku kompletnego wniosku kredytowego. Tak więc w przypadku wydania formularza do dzisiaj włącznie klient będzie miał możliwość uzyskania kredytu z 20% wkładem i na warunkach finansowych określonych w formularzu. To druga taka zmiana w hipotece. Także od 1 kwietnia PKO BP zwiększył wymagany wkład klienta z 10% do 20%.

Ograniczenia w kredytowaniu w ING

Działalność gospodarcza i umowy śmieciowe

Kolejne znaczące zmiany w ofercie kredytów hipotecznych to zablokowanie możliwości kredytowania dla osób prowadzących działalność gospodarczą, a także uzyskujących dochody na podstawie umów zleceń i umów o dzieło. Bank nie będzie akceptował tych dochodów zarówno jako dochodu głównego, jak i dodatkowego.

Pisaliśmy już o wprowadzeniu podobnego ograniczenia finansowania dla tego typu źródeł dochodów przez Alior Bank. Jednak w przypadku Aliora ograniczenia dotyczyły kredytów gotówkowych i określonych branż. W ING nie ma to znaczenia. Prowadzisz działalność lub masz umowę zlecenie to nie dostaniesz kredytu. Kropka.

Deweloperzy i nieruchomości komercyjne

Bank zablokował również możliwość finansowania nieruchomości kupowanych od dewelopera jeżeli dana inwestycja została rozpoczęta po 1 stycznia 2020 roku. Data rozpoczęcia inwestycji będzie weryfikowana na podstawie prospektu informacyjnego. Ta zmiana wydaje się zrozumiała w kontekście recesji, w którą właśnie wkroczyliśmy i przewidywanych przez banki problemów z kontynuacją inwestycji znajdujących się na wczesnym etapie.

Ostatnim ograniczeniem jest wyłączenie możliwości kredytowania i zabezpieczania się na nieruchomościach z częścią lub powierzchnia komercyjną. Nieruchomość musi posiadać w całości charakter mieszkaniowy.

Zobacz aktualny ranking kredytów hipotecznych.

Dodaj Komentarz

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

Pomożemy Ci wybrać
najlepszy kredyt
hipoteczny

przeanalizujemy Twoje oczekiwania
przedstawimy dostępne oferty
załatwimy wszystkie formalności

otrzymasz od nas zwrot kosztów ubezpieczenia
nieruchomości oraz jej wyceny*Pole wymagane